Tento příspěvek byl přečten2499krát!

Syn.: Ajuga vulgaris Rouy subsp. pyramidalis (L.) Rouy, Bugula pyramidalis (L.) Crantz, Bulga pyramidalis (L.) Kuntze, Teucrium pyramidale (L.) Crantz

Čeleď: Lamiaceae Lindl. – hluchavkovité

Ajuga pyramidalis

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým větveným oddenkem bez nadzemních plazivých výběžků. Lodyha je jedna, přímá, pevná, vysoká 5-20 cm, většinou vlnatě chlupatá na všech čtyřech stranách. Přízemní listy vyrůstají v růžici, obvykle mnoholisté, jsou celokrajné, krátce řapíkaté až přisedlé, s čepelí obvejčitou s klínovitou bází, vždy větší než lodyžní listy (listeny). Ty jsou přisedlé, většinou celokrajné nebo oddáleně laločnaté, se zvlněným okrajem, směrem nahoru se zmenšují, všechny mají v úžlabí květenství, dolní jsou až čtyřikrát delší než květy, horní jsou dvakrát delší květů a jsou často nafialovělé. Lichopřesleny jsou tvořeny 8-12 květy, bývá jich 8-14, jsou hustě nahloučené do výrazně čtyřhranného jehlanovitého klasu. Květy jsou souměrné, kalich je zvonkovitý, hustě měkce chlupatý, kališní cípy jsou asi tak dlouhé jako kališní trubka. Koruna je dvoupyská, dlouhá 10-18 mm, světle modrofialová, blednoucí, s úzkou korunní trubkou. Horní pysk je krátký, dvoudílný, dolní je větší, trojlaločný, střední lalok je mělce vykrojený. Tyčinky z koruny jen málo vyčnívají, nitky jsou chlupaté. Plodem je hnědá obvejcovitá tvrdka, na povrchu síťnatá a jemně chlupatá. Kvete od května do srpna.

Ajuga pyramidalis

Záměny: Rozeznávání našich vytrvalých zběhovců nepatří k úplně snadným úkolům. Pokud jsou nalezeny dlouhé výběžky a lodyhy zřetelně dvoustraně chlupaté, je věc jasná a jde o zběhovec plazivý (Ajuga reptans). Pokud jsou listeny zřetelně trojlaločné a rostliny jsou bez výběžků, s velkými květy, tak také a jde o zběhovec lesní (Ajuga genevensis). Pokud mají rostliny nápadně velké květy zdéli listenů, jistě se nejedná o zběhovec jehlancovitý. Zvláště špatně rostlí jedinci mohou činit při určování rozpaky, nemluvě o křížencích.

Ajuga pyramidalis

Ekologie: Roste na loukách, na pastvinách s roztroušenými stromy a keři, v lesních lemech, na pasekách, spíše v polostínu, na kyselých půdách.

Ajuga pyramidalis

Rozšíření v České republice: Roste vzácně v jižních, západních a severozápadních Čechách.

Celkové rozšíření: Areál je roztříštěný na řadu plošně omezených výskytů, často v horách, od Pyrenejského poloostrova přes Alpy po Balkán, dále východní Francie, střední Evropa, východní Karpaty, Skandinávie, Pobaltí, Británie, Island.

Ajuga pyramidalis

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§2), na Slovensku patří mezi druhy kriticky ohrožené a zákonem chráněné.

Ajuga pyramidalis

Využití: Rostliny pod tímto jménem jsou používány jako skalnička.

Ajuga pyramidalis

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno u Pily na Karlovarsku, dne 8.5.2015.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget