Tento příspěvek byl přečten2080krát!

Syn.: Antirrhinum elatine L., Elatine hastata Moench, Linaria elatine (L.) Mill., Elatinoides elatine (L.) Wettst.

Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Kickxia elatine

Popis: Jednoletá bylina s hlavní lodyhou přímou, často chybějící, od báze vyrůstá více postranních tenkých poléhavých lodyh dlouhých 30-60 cm. Lodyhy jsou tupě hranaté, plné, roztroušeně až hustě odstále a žlaznatě chlupaté. Přízemní i lodyžní listy jsou střídavé, přízemní listy mají čepele eliptické, oddáleně zubaté, lodyžní listy mají řapík dosahující poloviny délky čepele, jež jsou hrálovité, celokrajné, roztroušeně chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách v úžlabí listenů podobných listům, květní stopky jsou jen pod květy chlupaté. Kalich je srostlý jen na bázi, je chlupatý, koruna je dvoupyská, žlutobílá s horním pyskem na vnitřní straně fialovým, dolní pysk je trojlaločný, krátce chlupatý, horní pysk má dva cípy. Ostruha je rovná, nejvýše mírně zahnutá, na konci špičatá. Tyčinky jsou čtyři, pátá je přeměněna na staminodium, blizna je zakřivená, dvoulaločná. Plodem je široce vejcovitá až kulovitá tobolka, v horní polovině žlaznatá, otevírající se dvěma postranními opadavými víčky. Semena jsou drobná, elipsoidní, bradavčitá. Kvete od července do října.

Kickxia elatine

Záměny: Velmi podobný je úporek pochybný (Kickxia spuria), jež má čepele lodyžních listů vejčité, květní stopky po celé délce chlupaté, ostruhu zřetelně zahnutou a přízemní listy víceméně vstřícné. Byl popsán též kříženec, ten však může být přehlížen.

Kickxia elatine

Ekologie: Roste na polích, úhorech, mezích, na ruderálních místech, někdy též na suchých pastvinách, na letněných dnech rybníků, na písčitých březích řek, v teplých polohách. Značně ustoupil pod tlakem moderní agrotechniky.

Kickxia elatine

Rozšíření v České republice: Je považován za archeofyt, vyskytuje se v teplých oblastech, v Čechách v pásu od Loun po Rychnov nad Kněžnou a na jižní, jihovýchodní a severovýchodní Moravě po severní Hanou, Opavu a Osoblažsko. Chybí na Znojemsku a Moravskokrumlovsku.

Kickxia elatine

Celkové rozšíření: Roste v jižní Evropě, od Pyrenejského poloostrova na západě až do Íránu a Afghánistánu na východě, dále roste v západní a střední Evropě, na sever zasahuje do Británie a Skandinávie. Uváděn je též ze severovýchodní Afriky. Byl zavlečen do Ameriky a Austrálie, na Azorech a Kanárských ostrovech je patrně též jen zavlečený.

Kickxia elatine

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2t), zákonem jako plevel chráněn není, na Slovensku je řazen mezi druhy málo dotčené.

Kickxia elatine

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 12.2.2016.

Fotografováno na poli v sousedství přírodní památky Koštice.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget