Tento příspěvek byl přečten78krát!

Syn.: Coluber natrix Linnaeus, 1758; Tropidonotus natrix Boie, 1826; Tropidonotus ater Eichwald, 1831; Tropidonotus natrix var. bilineata Peracca, 1890; Coluber scutatus Pallas, 1771; Coluber torquatus Lacepede, 1789; Natrix vulgaris Laurenti, 1768

Třída: Reptilia – plazi

Řád: Squamata – šupinatí

Čeleď: Colubridae – užovkovití

Natrix natrix

Možnosti záměny, příbuzné druhy: Patří mezi dobře poznatelné hady, a to především kvůli dvěma velkým bělavým až žlutým skvrnám za hlavou. Jinak je potřeba využít další znaky nebo soubor znaků, příp. i zohlednit místo výskytu (stanoviště). Užovka podplamatá (Natrix tesselata) má preokulární štítky zpravidla 2–3 (užovka obojková jeden) a šupiny na horní straně ocasu jsou silně kýlnaté (užovka obojková hladké). Od dalších užovek se mj. odlišuje šupinami na hřbetě s podélným kýlem a tmavým břichem s velkými světlými skvrnami.

Natrix natrix

Ekologie: Charakteristickým místem výskytu jsou vodní a mokřadní stanoviště, jako jsou zarostlé křovinaté břehy stojatých i tekoucích vod, podmáčené louky, příležitostně zatopené lesy nebo svahy nad potoky a řekami. Někdy se objevuje i na místech značně vzdálených od vody. Složení potravy se mění podle místa výskytu – ve vodních a mokřadních biotopech preferuje obojživelníky (zejména ropuchy a skokany), méně často ryby, na sušších místech se živí drobnými savci nebo ještěrkami.

Natrix natrix

Celkový areál rozšíření: Euroasijský druh, který je v Evropě rozšířen od východní Francie, Německa (východně od řeky Rýn), jižní Skandinávie, Balkánského poloostrova, Malou Asii až po východní Sibiř k jezeru Bajkal a severní Mongolsko.

Natrix natrix

Natrix natrix

Rozšíření na území České republiky: Patří mezi našeho nejběžnějšího hada, který je limitován ve svém výskytu dostatkem potravy a vhodným biotopem. Přestože existují nálezy ve značně chladných oblastech, nejedná se zřejmě o trvalé výskyty. V literatuře jsou uváděny nejčastěji stanoviště do nadmořské výšky okolo 700 m n. m., ale není to pravidlem, na Šumavě je nacházen i z míst nad 850 m n. m.

Natrix natrix

Rozšíření na území hlavního města Prahy: V minulosti pravděpodobně běžně zastoupený druh hada na vhodných místech na celém území Prahy, a to zejména v oblasti vodních ploch (rybníků, vodotečí, včetně údolí Vltavy). V současné době dochází k ústupu jak četnosti, tak také plošného rozšíření – výskyt by se dal hodnotit spíše jako fragmentovitý, s menším počtem jedinců.

Natrix natrix, užovka obojková

Natrix natrix

Ohrožení a ochrana: Užovka obojková je ohrožena úbytkem vhodných biotopů, včetně realizace nových staveb. Ovlivněna je i nevhodnými krajinotvornými změnami v krajině. Dalšími důvody snižování početnosti je úbytek potravy (zejména v souvislosti se snižování počtu obojživelníků), ztráta míst vhodných k inkubaci vajec, intenzifikace zemědělství nebo úhyny na komunikacích. Podle červeného seznamu je řazena mezi téměř ohrožené druhy (NT), zákonem je chráněna jako druh ohrožený.

Natrix natrix

Natrix natrix

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Fotografováno v evropsky významné lokalitě Teplá s přítoky a Otročínský potok 10.5.2011, v přírodní rezervaci Velký Raputovský rybník 11.6.2022, v přírodní rezervaci Káraný – Hrbáčkovy tůně 27.4.2023, 4.5.2023 a 26.5.2023, na exkurzi organizované spolkem Salvia – ekologický institut. z.s. „Dříve ráj, nyní azyl“ pod přírodní památkou Jenerálka 7.9.2019 a v expozici Zoologické zahrady v Praze.