Tento příspěvek byl přečten1921krát!

Syn.: Orobanche artemisiae-campestris subsp. picridis (F. W. Schultz) Bolós et al., Orobanche loricata var. picridis (F. W. Schultz) Beck

Čel.: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Orobanche picridis, záraza hořčíková

Popis: Nezelená cizopasná bylina vysoká 20-50 cm. Lodyha je přímá, hustě porostlá bělavými žlaznatými chlupy, řídce olistěná šupinovitými listy. Květenství je válcovité, jednotlivé květy jsou podepřené listeny, kalich je tvořen dvěma postraními dvoucípými úzce kopinatými segmenty, členěnými zhruba do poloviny délky semeníku ve dva prodloužené, úzké až niťovité cípy, často vidlicovitě rozestálé. Listence chybějí, koruna je dlouhá 14-20 mm, její hřbet je ve střední části rovný. Barva koruny je bílá až nažloutlá s fialovými žilkami, někdy s nafialovělým horním pyskem, jehož okraj je zahnutý nahoru. Blizna je tmavá (purpurově červená). Plodem je tobolka s drobnými semeny. Kvete nejčastěji v červnu.

Orobanche picridis, záraza hořčíková

Záměny: Zárazy jsou na určování nesnadné, problematika záraz z okruhu zárazy menší (Orobanche minor) je zvláště složitá a nedořešená. Nejlepší je se spolehnout na hostitele. Záraza menší je nepůvodní, očekávat ji lze hlavně zavlečenou s jetolovým osivem, hlavním hostitelem je jetel a má malé květy s modrofialovým nádechem. Záraza šupinatá (Orobanche artemisiae-campestris) cizopasí na pelyňcích a má kališní segmenty hlouběji dělené.

Orobanche picridis, záraza hořčíková

Ekologie: Roste na svahových úhorech, v sušších trávnících, v zahradách, na okrajích obdělávaných ploch, na místech s narušeným drnem, kde se může uplatnit jediný známý hostitel, hořčík jestřábníkovitý (Picris hieracioides).

Orobanche picridis, záraza hořčíková

Rozšíření: Roste především v Evropě, od Portugalska, Španělska, Anglie a Francie přes střední Evropu, na sever zasahuje do jižního Švédska, na jihu do severní Itálie, dále přes Balkán zasahuje do Malé Asie a Moldávie. Pravděpodobně roste též na Ukrajině či Zakavkazí, ale rozšíření na východě areálu je nedostatečně známé. Uváděna je též z Maroka. U nás roste jen vzácně, především na Litoměřicku a Mělnicku a na jižní Moravě od Dunajovických kopců po Ždánický les.

Orobanche picridis, záraza hořčíková

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem však chráněn není, na Slovensku je vedena jako ohrožený druh a je zákonem chráněna.

Orobanche picridis, záraza hořčíková

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 30.9.2013.

Fotografováno v Chráněné krajinné oblasti České středohoří, v Přírodní památce Radobýl, dne 27.6.2013.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget