Tento příspěvek byl přečten846krát!

Syn.: Carduus lycopifolius Vill., Serratula nitida (Waldst. et Kit.) Besser, Serratula lycopifolia (Vill.) A. Kern.

Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Klasea lycopifolia

Klasea lycopifolia

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 30-120 cm. Lodyha je přímá, olistěná jen v dolní polovině, nevětvená, dole pýřitá, nahoře lysá. Listy jsou lesklé, lysé, přízemní řapíkaté, lodyžní přisedlé. Čepele jsou široce vejčité, hrubě zubaté až lyrovitě peřenodílné s 3-5 páry kopinatých úkrojků. Úbor je jediný o průměru 2-3 cm, zvonkovitě válcovitý, víceřadý. Zákrovní listeny jsou tuhé, hustě střechovitě se kryjící, vnější s kratičkým nasazeným osténkem. Květy jsou pouze trubkovité, červenofialové, lůžko úboru je plevkaté. Plodem je vejcovitá nažka s víceřadým špinavě bílým chmýrem, asi 4 mm dlouhá. Kvete od června do července.

Klasea lycopifolia

Záměny: Na první pohled připomíná různé takřečené bodláky, tedy především některé pcháče. Odlišuje se peřenodílnými listy a osténkatými zákrovními listeny. Naopak srpice barvířská (Serratula tinctoria) moc podobná není: má sice též listy peřenodílné, ale úbory jsou menší a skládají chocholičnaté květenství.

Klasea lycopifolia

Klasea lycopifolia

Ekologie: Roste na výslunných travnatých až křovinatých stráních, v lesostepích, v lemech a světlinách teplomilných listnatých lesů, někdy též na vlhkých stanovištích slatinného charakteru na půdách hlubokých, živných, střídavě vlhkých.

Klasea lycopifolia

Rozšíření v České republice: Roste na jižní Moravě, v oblasti Dunajovických kopců, v okolí Čejče a Velkých Pavlovic a v jižní části Bílých Karpat.

Klasea lycopifolia

Celkové rozšíření: Roste v jihovýchodní Francii, ve střední Itálii, v Chorvatsku a ve Slovinsku, ve střední Evropě, v Rumunsku, na Ukrajině, v jižním Rusku.

Klasea lycopifolia

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2r), zákonem je chráněna jako kriticky ohrožený druh (§1), na Slovensku se řadí k druhům kriticky ohroženým a je chráněna zákonem. Je zařazena mezi prioritní druhy v soustavě Natura 2000.

Klasea lycopifolia

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka. 

Fotografováno v Bílých Karpatech u Suchova na Podhradských loukách 16.7.2018 a u Tvarožné Lhoty na Vojšických loukách 17.7.2018.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget