Tento příspěvek byl přečten2114krát!
Čeleď: Selaginellaceae – vranečkovité
Popis: Vždyzelené, vytrvalé, řídce trsnaté byliny vysoké 3–12 cm, s listy v mládí na bázi svrchní strany s jazýčkem. Sterilní lodyhy krátké, tenké, hustě olistěné, s listy kopinatými až vejčitými, fertilní lodyhy nesou výtrusnicový klas, jsou vyšší, statnější a řídce olistěné. Kvete od června do září.
Záměny: Rostliny jsou zdánlivě podobné mechu, od kterého se odlišují zejména přítomností výtrusnicových klasů. Zástupci čeledi plavuňovitých (Lycopodiaceae) mají výtrusnice jednoho typu, listy bez jazýčku, často sbíhavé a hustě uspořádané.
Ekologie: Vlhká místa na horských loukách a pastvinách, sutě, kamenité svahy, vlhké skály. Roste od horského do alpínského stupně.
Rozšíření v České republice a na Slovensku: V České republice se objevuje roztroušeně v Krkonoších, na Králickém Sněžníku, a v Hrubém Jeseníku, ve Slovenské republice roste od Babí hory přes Malou a Velkou Fatru, Tatry po Pieniny, Spišskou Maguru a Slovenský ráj.
Celkové rozšíření: Subarkticko-alpínský druh rostoucí v severní Evropě, horách střední a jižní Evropy, na Kavkazu, Sibiři a na východ po Kamčatku a Japonsko, dále v Severní Americe a v Grónsku.
Ohrožení: V České republice řazen k silně ohroženým druhům (C2r), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§2).
Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.
Fotografováno v Nízkých Tatrách, na vrchu Veľký Bok, dne 6.6.2017 a na svazích nad Liptovskou Tepličkou, dne 7.6.2017.