Tento příspěvek byl přečten2246krát!

Syn.: Acrostichum thelypteris L., Dryopteris thelypteris (L.) A. Gray, Thelypteris thelypteroides Dostál, Lastrea thelypteris (L.) Bory, Polypodium palustre Salisb., Nephrodium thelypteris (L.) Strempel, Aspidium thelypteris (L.) Sw.

Čeleď: Thelypteridaceae Pichi-Sermolli – kapradiníkovité

IMG_8873

Popis: Vytrvalá tajnosnubná bylina s dlouhým tenkým oddenkem. Listy jsou jednotlivé, víceméně oddálené, jsou řapíkaté s černavým, lysým nebo velmi řídce plevinatým řapíkem. Čepel je nepřezimující, přímá, v obrysu k vrcholu zúžená a k bázi nezúžená nebo jen nepatrně zúžená, 30­100 cm dlouhá, jednoduše zpeřená, v dospělosti většinou lysá, světle zelená. Lístky jsou kratičce řapíkaté, lístky nejdolejšího páru jsou nejvýše o málo menší než střední lístky, vždy jsou však delší než 2 cm, okraje plodných úkrojků jsou dolů ohrnuté. Výtrusné kupky jsou okrouhlé, splývající, umístěné mezi žilkou a okrajem lístku. Výtrusy zrají od července do září.

IMG_8864

Záměny: Poměrně dobře poznatelný druh, vzhledem k velikosti, jednoduše zpeřeným listům a stanovištním nárokům. Nejpodobnější je pérnatec horský (Lastrea limbosperma), jehož listy vyrůstají v růžici.

IMG_8866

Ekologie: Roste na slatinách, na rašeliništích, na rašelinných loukách, na zrašeliněných okrajích rybníků, v lesních bažinách, v bažinatých olšinách; na místech s vysokou hladinou spodní vody.

IMG_8856

Rozšíření v České republice: U nás roste roztroušeně až vzácně na vhodných stanovištích od nížin do podhůří. Silně ustoupil. IMG_8876

Celkové rozšíření: V úzkém pojetí roste v Evropě, severní Africe, v západní, střední, severní Asii. Jinde ve světě rostou příbuzné taxony. Občas se pěstuje, vyžaduje ovšem trvale zamokřené stanoviště.

IMG_8857

Ohrožení: Patří k  ohroženým druhům květeny ČR (C3), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§3), na Slovensku je hodnocen jako téměř ohrožený.

IMG_8847

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 21.11.2015.

Fotografováno Přírodní rezervaci Rod, dne 29.8.2015.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget