Tento příspěvek byl přečten2165krát!
Syn.: Acrostichum thelypteris L., Dryopteris thelypteris (L.) A. Gray, Thelypteris thelypteroides Dostál, Lastrea thelypteris (L.) Bory, Polypodium palustre Salisb., Nephrodium thelypteris (L.) Strempel, Aspidium thelypteris (L.) Sw.
Čeleď: Thelypteridaceae Pichi-Sermolli – kapradiníkovité
Popis: Vytrvalá tajnosnubná bylina s dlouhým tenkým oddenkem. Listy jsou jednotlivé, víceméně oddálené, jsou řapíkaté s černavým, lysým nebo velmi řídce plevinatým řapíkem. Čepel je nepřezimující, přímá, v obrysu k vrcholu zúžená a k bázi nezúžená nebo jen nepatrně zúžená, 30100 cm dlouhá, jednoduše zpeřená, v dospělosti většinou lysá, světle zelená. Lístky jsou kratičce řapíkaté, lístky nejdolejšího páru jsou nejvýše o málo menší než střední lístky, vždy jsou však delší než 2 cm, okraje plodných úkrojků jsou dolů ohrnuté. Výtrusné kupky jsou okrouhlé, splývající, umístěné mezi žilkou a okrajem lístku. Výtrusy zrají od července do září.
Záměny: Poměrně dobře poznatelný druh, vzhledem k velikosti, jednoduše zpeřeným listům a stanovištním nárokům. Nejpodobnější je pérnatec horský (Lastrea limbosperma), jehož listy vyrůstají v růžici.
Ekologie: Roste na slatinách, na rašeliništích, na rašelinných loukách, na zrašeliněných okrajích rybníků, v lesních bažinách, v bažinatých olšinách; na místech s vysokou hladinou spodní vody.
Rozšíření v České republice: U nás roste roztroušeně až vzácně na vhodných stanovištích od nížin do podhůří. Silně ustoupil.
Celkové rozšíření: V úzkém pojetí roste v Evropě, severní Africe, v západní, střední, severní Asii. Jinde ve světě rostou příbuzné taxony. Občas se pěstuje, vyžaduje ovšem trvale zamokřené stanoviště.
Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§3), na Slovensku je hodnocen jako téměř ohrožený.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 21.11.2015.
Fotografováno Přírodní rezervaci Rod, dne 29.8.2015.