Tento příspěvek byl přečten1458krát!

Syn.: Verbascum thapsiforme Schrader, Verbascum cuspidatum Schrader, Verbascum schraderi Pfund, Thapsus schraderi Opiz, Verbascum phlomoides subsp. thapsiforme (Schrader) Čelak., Verbascum velenovskyi Horák
Čel.: Scrophulariaceae – krtičníkovité

Verbascum densiflorum

Popis: Přímé dvouleté statné rostliny dosahující výšky od 70 cm až do 1,5 m, někdy až do výšky 2 m. Listy podlouhle kopinaté až široce eliptické, nejprve v přízemní růžici a zejména v horní části lodyhy zřetelně sbíhavými po lodyze, oboustranně plstnaté. Světle žluté květy skládají dosti hustý lichoklas, často větvený.

Ekologie: Hojně rozšířena v celé České republice, především na ruderálních stanovištích. Na řadě míst se vyskytuje druhotně.

Rozšíření: V Evropě na severu po jižní Švédsko, na východě po střed evropské části Ruska, na jih po severní Španělsko, střední Itálii, severní Řecko a jižní Rusko, částečně zasahuje až na severní Kavkaz a do Povolží.

Ohrožení: V Červeném seznamu je zařazena mezi vzácnější druhy vyžadující pozornost (C4a).

Využití: Divizna velkokvětá je rostlinou známou především v lidovém léčitelství (ale i v lékařství), kde se úspěšně využívá při onemocnění dýchacích cest (mírní dráždění horních dýchacích cest a zvyšuje bronchiální sekreci). Pro léčebné účely se využívá i blízce příbuzná divizna sápovitá (Verbascum phlomoides), která má však horní lodyžní listy nesbíhavé. Naopak se nevyužívá divizna malokvětá (Verbascum thapsus) s květy (jak jméno napovídá) nikoliv 3–5 cm velkými, ale jen 1,2–2,5 cm a prašníky 2 dolních tyčinek nikoliv jen 1–2× kratšími než nitky, ale až 3–4× kratšími.

divizna velkokvětá

Verbascum densiflorum, divizna velkokvětá

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Publikováno dne 13.4.2013.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget