Tento příspěvek byl přečten1928krát!
Syn.: Viola montana L., Viola persicifolia Schreb., Viola canina subsp. persicifolia (Schreb.) Čelak., Viola canina subsp. elatior (Fries) Rouy et Fouc.
Čel.: Violaceae Batsch – violkovité
Popis: Vytrvalá bylina, vysoká až 50 cm, bez přízemní růžice listů. Lodyhy jsou přímé, krátce odstále chlupaté. Čepele listů jsou kopinaté, alespoň 2,5-4x delší než široké, až 9 cm dlouhé, vroubkovaně pilovité, na bázi uťaté až stažené. Řapíky jsou často úzce z čepele křídlaté, krátce roztroušeně chlupaté. Palisty středních a horních listů jsou nápadně velké, až 6 cm dlouhé a asi 5-10 mm široké, zpravidla jsou jen na bázi nepravidelně zubaté, jinak celokrajné. Květy jsou jednotlivé na květních stopkách až 10 cm dlouhých. Kališní lístky jsou 11-15 mm dlouhé. Korunní plátky jsou široce obvejčité, světle modré až světle modrofialové, při ústí ostruhy bělavé. Ostruha je tupá, silná, nazelenalá, o málo delší než kališní přívěsky. Plodem je tobolka, semena jsou drobná, tmavohnědá. Kvete od května do června.
Záměny: Záměna je možná především za křížence, od příbuzných violek (Viola stagnina, V. pumila) se liší velkými palisty, ochlupením a vyšším vzrůstem.
Ekologie: Roste v lemech lužních lesů, v lužních křovinách, ve světlých luzích, na okrajích vlhkých zaplavovaných luk, i podél cest, vzácněji na slatinách. Vyhledává bohaté (zejména vápníkem) půdy.
Rozšíření v České republice: Dnes jen vzácně od nížin do pahorkatin, hojnější je pouze v jihomoravských úvalech (Břeclavsko), dále roste v Bílých Karpatech a na Královehradecku. V Polabí a dolním Poohří patrně vymizela.
Celkové rozšíření: Roste především ve východní Evropě, na západě dosahuje do Francie a Německa, na jihu do severní Itálie, Slovinska a Bulharska, na severu do jižní Skandinávie a Pobaltí. Na výchdě je rozšířena až na západní Sibiř a do střední Asie.
Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), ve stejné kategorii je chráněna i zákonem (§1), na Slovensku se řadí mezi druhy ohrožené a také je chráněna zákonem.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 29.10.2013.
Fotografováno u tůně Bruksa, blízko Břeclavi.