Tento příspěvek byl přečten2698krát!
Syn.: Pyrola umbellata L.
Čel.: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Pyrolaceae Dum. – hruštičkovité
Popis: Polokeř s plazivým oddenkem a s přímou 15-25 cm vysokou lodyhou, v dolní části chudě větvenou a dřevnatou. Stálezelené střídavé listy jsou nahloučeny do zdánlivých přeslenů v dolní polovině lodyhy, jsou kopinaté až úzce obvejčité, na okrajích ostře pilovité, kožovité, řapíkaté, na líci lesklé. Květenstvím je chocholík nejčastěji ze 4-7 květů, listeny vyrůstají v polovině květních stopek, které jsou rozestálé, přitiskle žlaznatě chlupaté. Květy mají květní plátky rozlišeny na kalich a korunu, jsou pětičetné, kališní cípy jsou vejčité, zelené, korunní lístky jsou široce vejčité, bílé nebo narůžovělé. Prašníky mají dva výrůstky, pylová zrna jsou v tetrádách, čnělka je velmi krátká. Plodem je kulovitá tobolka s drobnými semeny. Kvete od června do července.
Záměny: Za květu v podstatě nezaměnitelný, ve sterilním stavu je zvláště v porostech brusinky snadno přehlédnutelný, neboť z výšky postavy není příliš zřetelná zubatost listů.
Ekologie: Roste v suchých světlých lesích, především v reliktních borech a borových doubravách.
Rozšíření v České republice: Rostl roztroušeně téměř na celém území od nížin do pahorkatin, později téměř vymizel. Poslední dobou nálezů velmi zvolna přibývá. Znám je především z jižních a východních Čech a z jihozápadní Moravy, dále z dolního Pojizeří, z okolí Brna i odjinud, všude je však vzácný.
Celkové rozšíření: Souvisle roste ve střední, severní a východní Evropě, osamocené výskyty pokračují přes Sibiř až do Japonska. Ze severní Ameriky jsou uváděny odlišné poddruhy.
Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§1), na Slovensku je řazen mezi druhy ohrožené a zákonem chráněné.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 8.11.2014.
Fotografováno u Husince, dne 2.8.2014.