Tento příspěvek byl přečten2446krát!

Syn.: Adonanthe vernalis (L.) Spach, Consiligo vernale Opiz, Chrysocyathus vernalis (L.) Holub

Čel.: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Adonis vernalis

Popis: Vytrvalá bylina se silným, hnědočerným oddenkem, vysoká 10-40 cm. Lodyha je přímá, nevětvená, v dolní části s listovými šupinami. Listy jsou přisedlé, 2-4 krát zpeřené v úzké čárkovité lístky. Květy jsou jednotlivé, přímé, 3-7 cm v průměru, kališních lístků je pět, jsou úzce vejčité, ke koruně přitisklé, chlupaté. Korunních lístků je 10-20, jsou žluté, celokrajné, v horní části mělce zubaté. Tyčinek je mnoho, prašníky jsou žluté. Nažky jsou kulovitě obvejcovité, roztroušené bíle chlupaté s hákovitým zobánkem. Kvete od dubna do května.

hlaváček jarní

Záměny: V květu nezaměnitelný. Patří ke známým a nápadným poslům jara.

Ekologie: Roste na výslunných travnatých stráních, na kamenitých stepích, v šípákových doubravách, většinou na bazických podkladech.

Adonis vernalis, hlaváček jarní

Rozšíření v České republice: Roste především v severozápadních Čechách (České středohoří) a na jižní Moravě, méně ve středních Čechách. Zdá se, že zvláště v některých oblastech Čech silně ustoupil.

Celkové rozšíření: Roste od jihozápadní Evropy od Španělska přes Evropu střední a jihovýchodní, kde nejdále na sever dosahuje do jižního Švédska, a dále na východ přes Ural až k řece Ob.

Adonis vernalis, hlaváček jarní

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem chráněn je v kategorii ohrožených druhů (§3), na Slovensku je řazena mezi druhy zranitelné a též je chráněn zákonem.

Adonis vernalis, hlaváček jarní

Využití: Občas je pěstován na skalkách, je také léčivý, obsahuje především srdeční glykosidy (adonidosit, adonivernosid, adonitoxin, acetyladonitoxin, cymarin, vernadigin), které také způsobují jeho jedovatost, proto se dnes jako droga používá po farmakologické úpravě pod lékařským dohledem.

Adonis vernalis, hlaváček jarní

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 6.1.2014.

Fotografováno v Národní přírodní rezervaci Karlštejn a v Přírodní rezervaci Kopeč.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget