Tento příspěvek byl přečten2392krát!

Syn.: Bupleurum commutatum auct. non Boiss. et Balansa, Bupleurum gerardii auct. non All., nec Jacq., Bupleurum pachnospermum auct. non Pančić

Čel.: Apiaceae Lindl. – miříkovité

Bupleurum affine

Popis: Jednoletá bylina s krátkými tenkými kořeny. Lodyha je přímá, vysoká 30-75 cm, oblá nebo mělce rýhovaná, sivozelená nebo načervenalá, často již od poloviny větvená s větvemi šikmo odstálými nebo až k lodyze přitislými. Listy jsou přisedlé, čárkovité nebo úzce podlouhlé, nejvýše 7 mm široké, ostře špičaté, na větvých štětinovité. Okolíky jsou složené, někdy tvořené jen jediným okolíčkem. Obal i obalíčky jsou vyvinuty, obal je obvykle tvořen dvěma nestejně dlouhými listeny, stopky okolíčků jsou za plodu sblížené, listenů obalíčků je pět, za květu přesahujících okolíčky, ty jsou 2-10 květé. Koruna je žlutá až načervenalá, dvounažky jsou široce eliptické až vejčité, drobné, tmavě hnědé, žebernaté, hladké. Kvete od července do srpna.

prorostlík prutnatý

Záměny: Vzhledově se podobá na prorostlík nejtenčí (Bupleurum tenuissimum), který je snad ještě vzácnější, je celkově drobnější, větvený už od spodu vystoupavými větvemi, roste výhradně na slaniskách a především má nažky hrbolkaté na ploše i na žebrech.

Bupleurum affine, prorostlík prutnatý

Ekologie: Roste na suchých výslunných travnatých a křovinatých stráních a mezích, na okrajích světlých lesů, na bohatých, zásaditých půdách (vápenec, spraš, bazické vyvřeliny).

Bupleurum affine, prorostlík prutnatý

Rozšíření v České republice: Vyskytuje se vzácně v údolí Dyje u Znojma, velmi vzácně ve středních Čechách na Zvolské homoli a na Doutnáči. Původnost výskytu v Čechách je nejasná.

Bupleurum affine, prorostlík prutnatý

Celkové rozšíření: Roste v panonské oblasti střední a jihovýchodní Evropy od Dolních Rakous, jižní Moravy a Slovenska po jižní Rumunsko, jižní Ukrajinu, Krym a Turecko.

Bupleurum affine, prorostlík prutnatý

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§1), na Slovensku je řazen k druhům ohroženým a též je chráněn zákonem.

Bupleurum affine, prorostlík prutnatý

Autor textu: Radim Cibulka.

Autoři fotografií: Radim Cibulka, Daniel Hrčka.

Publikováno dne 10.1.2014.

Fotografováno v Přírodní rezervaci Zvolská homole.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget