Tento příspěvek byl přečten2410krát!

Syn.: Campanula paniculata Pohl, Nenningia paniculata (Pohl) Opiz

Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité

Campanula sibirica

Popis: Dvouletá, méně často jednoletá bylina s úzce vřetenovitým větveným kořenem, vysoká asi 20-40 cm. Lodyhy jsou přímé, často už od báze větvené, nezřetelně hranaté, ztuha chlupaté. Listy mají čepele nepravidelně vroubkované, chlupaté, přízemní listy jsou podlouhle kopinaté až obvejčité, tupé, v krátký řapík zúžené, lodyžní listy jsou přisedlé až poloobjímavé, podlouhlé, špičaté, nejhořejší listy jsou čárkovitě kopinaté. Květy jsou krátce stopkaté a skládají chudé laty nebo hrozny, jsou skloněné až nicí. Kališní cípy jsou úzce trojúhelníkovité, špičaté až zašpičatělé, na vrchní straně lysé, kališní přívěsky jsou kopinaté až vejčité, špičaté, brvité a nazpět ohnuté. Koruna je nálevkovitě zvonkovitá, modrofialově zbarvená, s cípy na vnitřní straně lysými. Semeník je čihovitý, chlupatý, tobolky jsou vejcovité, nicí, pukající třemi děrami. Semena jsou lesklá, drobná. Kvete od června do července.

Campanula sibirica

Campanula sibirica

Záměny: Dobře poznatelný druh. Celkovým vzhledem podobné zvonky z okruhu zvonku okrouhlolistého (Campanula rotundifolia) nebo zvonek rozkladitý (Campanula patula) se dobře odliší nepřítomností lupenitých přívěsků na kalichu. V zásadě podobné listy mají zvonek klubkatý a zvonek hadincový (Campanula glomerata, Campanula cervicaria), ty však mají květy hlávkatě stažené. Nejpodobnější je zvonek vousatý (Campanula barbata), jež se nejsnadněji odliší stanovištěm, neb roste v horách.

Campanula sibirica

Ekologie: Roste na výslunných stráních, na skalách, na skalních stepích, v lesostepích, na půdách suchých, bohatých na vápník.

Campanula sibirica

Rozšíření v České republice: U nás roste roztroušeně na jižní Moravě na sever po Vyškov.

Campanula sibirica

Celkové rozšíření: Roste od střední Evropy přes východní Evropu, severozápadní a střední Asii po západní Sibiř a Altaj.

Campanula sibirica

Campanula sibirica

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), ve stejné kategorii je chráněn i podle zákona (§3).

Campanula sibirica

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v přírodní rezervaci Turold, v přírodní rezervaci Svatý kopeček, v národní přírodní rezervaci Strabišov-Oulehla a v národní přírodní rezervaci Pouzdřanská step-Kolby.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget