Tento příspěvek byl přečten2056krát!
Syn.: Vignea chordorrhiza (L. f.) Rchb.
Čel.: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Popis: Vytrvalá, netrsnatá bylina vysoká 5-30 cm s dlouhými nadzemními výběžky. Lodyhy jsou přímé až vystoupavé, oble trojhranné, hladké. Listy jsou úzké, jen asi 1,5 mm široké, tuhé, ploché nebo žlábkovité, pochvy jsou hnědé. Klásky jsou nahuštěné, v počtu 3-5, všechny víceméně stejné se samčími květy dole a samičími nahoře, podůrné listeny chybí. Plevy jsou hnědé s bělavým okrajem. Okvětí chybí, blizny jsou dvě. Mošničky jsou hnědé, široce vejcovité, hladké, s krátkým zobánkem. Kvete od května do června, někdy až do října.
Záměny: Rozlišování ostřic nepatří ke zcela snadným úkolům, zvláště proto, že jich je mnoho. Podobné jsou především další plazivé stejnoklasé ostřice s nahuštěnými klásky, např. ostřice časná (Carex preacox). Ty však rostou na jiných stanovištích (platí zvláště pro podobnou Carex stenophylla) a začasté jsou výrazně vzrůstnější. Podobné se mohou jevit i některé stejnoklasé ostřice, zvláště samčí jedinci ostřice dvoudomé (Carex dioica) mohou mást. I některé plazivé různoklasé ostřice s malým počtem nahuštěných klásků se ostřici šlahounovité vzdáleně podobají, záměna je ale nepravděpodobná.
Ekologie: Roste na rašeliništích na místech s vysokou hladinou spodní vody, v příznivých podmínkách vytváří zapojené, i rozsáhlé porosty. Ve střední Evropě je považována za pozůstatek z dob ledových.
Rozšíření v České republice: Roste velmi vzácně na Třeboňsku, na Českomoravské vysočině, v Krušných horách a na Šumavě. Na Slovensku je též velmi vzácná.
Celkové rozšíření: Má rozsáhlý areál na severu severní polokoule, v Evropě, Asii i v severní Americe. V jižnějších zeměpisných šířkách se vyskytuje především ve vyšších polohách.
Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r), zákonem je chráněna ve stejné kategorii (§1), na Slovensku je též řazena mezi druhy kriticky ohrožené a zákonem chráněné.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 9.9.2014.
Fotografováno v národní přírodní rezervaci Božídarské rašeliniště, dne 11.8.2014.