Tento příspěvek byl přečten2015krát!
Čel.: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Popis: Vytrvalá, netrsnatá bylina vysoká 10-50 cm s dlouhými podzemními výběžky. Lodyhy jsou přímé, delší než listy, ty jsou úzké, jen asi 1-1,5 mm široké, sivozelené, úzce žlábkovité, pochvy jsou hnědě načervenalé, nerozpadavé. Klásky jsou oddálené, odděleného pohlaví, samčí klásek je jeden, vrcholový, samičí vyrůstají na dlouhých nících stopkách v počtu 1-2, jsou podepřené čepelnatými listeny s krátkou pochvou. Plevy samičích klásků jsou vejčité až eliptické, rezavohnědé, o něco delší než mošničky. Okvětí chybí, blizny jsou tři. Zprvu modravě zelené, za zralosti až hnědavě zelené mošničky jsou široce vejcovité, dlouhé asi 3,5-4,5 mm, lysé, žilkované, s krátkým zobánkem. Kvete od května do července.
Záměny: Rozlišování ostřic nepatří ke zcela snadným úkolům, zvláště proto, že jich je mnoho. Podobná je především další rašelinná ostřice s převislými klásky ostřice vrchovištní (Carex paupercula), která má obvykle větší počet samičích klásků, širší listy a plevy nápadně delší než mošničky.
Ekologie: Roste na rašeliništích, na rašelinných loukách, na místech s vysokou hladinou spodní vody, roste i v mělkých rašelinných tůních.
Rozšíření v České republice: Roste vzácně až roztroušeně ve vyšších pohraničních pohořích, vzácněji i jinde.
Celkové rozšíření: Má rozsáhlý areál na severu severní polokoule, v Evropě, Asii i v severní Americe. V jižnějších polohách se vyskytuje především ve vyšších polohách.
Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem je chráněna ve stejné kategorii (§2), na Slovensku je řazena mezi druhy kriticky ohrožené a zákonem chráněné.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 4.3.2014.
Fotografováno v Národní přírodní rezervaci Rolavská vrchoviště, na Velkém močále.