Tento příspěvek byl přečten2096krát!
Syn.: Saxifraga aizoon Jacq., Chondrosea aizoon (Jacq.) Haw.
Čel.: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Popis: Vytrvalá, trsnatá bylina vysoká 20-35 cm s větveným, 2-4 mm silným oddenkem. Lodyha je přímá nebo na bázi vystoupavá, nevětvená, řídce olistěná, hustě červenofialově stopkatě žlaznatá a chlupatá, vyrůstající ze středu listové růžice. Přízemní i lodyžní listy jsou přisedlé, dužnatě kožovité, na okraji bíle chrupavčitě pilovité, s jamkami vylučujícími uhličitan vápenatý. Přízemní vytvářející hustou růžici jsou tvarově proměnlivé, obkopinaté, úzce obvejčité nebo až jazykovité, špičaté až zaokrouhlené; lodyžní jsou střídavé. Květenstvím je vrcholičnatá lata, nejčastěji 10-20 květá, s větvemi o 1-3 květech. Kalich je srostlý asi do třetiny až poloviny, korunní lístky jsou eliptické až obvejčité, bílé, žlutavě bílé, někdy na bázi s karmínovými tečkami. Plodem je kulovitá tobolka s rozestálými stylodii a vzpřímenými kališními cípy. Semena jsou drobná, černohnědá. Kvete od května do července.
Záměny: Vcelku nezaměnitelný, růžice připomínají „nějaký netřesk“.
Ekologie: Roste na skalách, skalnatých svazích, na kamenitých sutích, v nižších polohách především na svazích obrácených k severu. Upřednostňuje vápenec, vzácněji roste na jiných bazických horninách, od nížin do subalpínského stupně.
Rozšíření v České republice: U nás roste ostrůvkovitě, na vhodných místech s kaňony řek, skalními stěnami a vrcholy. Častější je v Českém krasu, v Moravském krasu a v Pavlovských vrších, dále roste v údolích řek (Berounka, střední Vltava, Dyje, Jihlava, Rokytná), izolovaně roste v Českém středohoří, u Štramberka a v Hrubém jeseníku.
Celkové rozšíření: Vyskytuje se v Evropě, areál je roztříštěný, na jihu roste v horách (Pyreneje, Alpy, hory stř. Řecka), ve střední Evropě častěji sestupuje do nížin, na severu zasahuje do jižního Norska a na Island. Dále roste na Kavkaze, v Grónsku a na východě severní Ameriky.
Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), zákonem je chráněn v kategorii silně ohrožených druhů (§2).
Využití: Jako oblíbená skalnička, vzhledem k velké proměnlivosti v řadě forem.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 6.3.2014.
Fotografováno poblíž Národní přírodní rezervace Koda a v Národní přírodní rezervaci Karlštejn.