Tento příspěvek byl přečten1624krát!

Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité

Erythronium dens-canis

Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina s podzemní, protáhle vejcovitou cibulí a s přisedlými vedlejšími cibulkami. Listy jsou dva, přízemní, vstřícné, lysé, podlouhle až vejčitě kopinaté, šedozelené, tmavě purpurově skvrnité, řapíkaté. Květ je jeden, nící, vyrůstající přímo z cibule, s květní stopkou dlouhou 10-20 cm. Okvětní lístky vyrůstají po třech ve dvou kruzích, jsou podlouhle kopinaté, fialově purpurové, jen zřídka světle růžové až bělavé, na bázi světle žluté nebo nahnědlé, u plně rozkvetlých květů od báze nazpět ohnuté. Tyčinky jsou zdéli poloviny délky okvětí, prašníky jsou modročerné až tmavě purpurové. Plodem je obvejcovitá, světle hnědá tobolka. Semena mají masíčko. Kvete od března do dubna.

Erythronium dens-canis

Erythronium dens-canis

Záměny: Snad opravdu nezaměnitelný, zvláště v květu.

Erythronium dens-canis

Ekologie: Roste ve světlých listnatých lesích s převahou buku a habru, někdy i na skalních stanovištích. Druhotně v parkových trávnících.

Erythronium dens-canis

Rozšíření v České republice: Roste na Medníku u Pikovic, objeven byl roku 1828. Zdejší původ je nejasný, v poslední době převažuje názor o jeho zavlečení, nicméně nedávný objev ostřice doubravní (Carex fritschii) nedaleko podle všeho vrací kandík na Medníku do hry. Nemluvě o ostřici chlupaté (Carex pilosa), jinak v Čechách vzácné, jejíž přítomnost na Medníku dosud uspokojivě vysvětlena také nebyla. Na druhou stranu oblast byla dlouhodobě ovlivňována člověkem, např. těžbou zlata a kandík může v příznivých podmínkách zplaňovat, dlouhodobě přežívat a dokonce se i šířit, např. v parku v Letohradu.

Erythronium dens-canis

Celkové rozšíření: Roste v Evropě od Pyrenejského poloostrova přes jihozápadní Francii, jih Švýcar a sever Itálie na sever Balkánu.  Na severu dosahuje do střední Evropy do jihovýchodního Rakouska a jihozápadního Maďarska. Předsunuté výskyty jsou v Čechách, na Slovensku ve Slovenském krasu a na Muráňské planině a na západní Ukrajině.

Erythronium dens-canis

Ohrožení: V nejnovějším seznamu ohroženým druhům květeny ČR uveden není, zákonem je chráněn jako kriticky ohrožený druh (§1), na Slovensku se řadí k druhům zranitelným a je chráněn zákonem.

Erythronium dens-canis

Využití: Bezpochyby okrasný druh, jehož pěstování je však značně obtížné. Častěji se pěstují odolnější kříženci.

 

Erythronium dens-canis

Autor textu: Radim Cibulka.

Autoři fotografií: Radim Cibulka a Daniel Hrčka.

Fotografováno na Medníku v Posázaví ve dnech 9.3.2007 a 26.3.2009.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget