Tento příspěvek byl přečten1721krát!
Slovensky: prietržník chlpatý, německy: Behaarte Bruchkraut, polsky: połonicznik kosmaty.
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Popis: Jednoletá až víceletá bylina s plazivými a bohatě větvenými, kolmo odstále chlupatými, až 35 cm dlouhými lodyhami. Listy jsou vstřícné, horní ale zdánlivě střídavé, úzce eliptické až eliptické, i na ploše s hojnými tuhými chlupy, s blanitými palisty. Květenstvím je hustý klubkovitě stažený vidlan, květy jsou pětičetné, drobné, s listeny. Kališní lístky jsou úzce vejčité, na vrcholu s osinou, hustě štětinatě chlupaté. Zakrslé tyčinky, staminodia, někdy označované za korunní lístky jsou zelenavé, úzce čárkovité až štětinovité, tyčinek je pět, čnělky jsou dvě. Plodem je nepukavá elipsoidní tobolka, kratší nebo nejvýše zdéli kališních lístků. Semena jsou drobná, čočkovitá. Kvete od července do září.
Záměny: Snadno zaměnitelný za jiné průtržníky, například za hojný průtržník lysý (Herniaria glabra), jenž se odlišuje na ploše víceméně lysými listy a lysým kalichem. Průtržník šedý (H. incana) je nápadně šedě chlupatý a nemá osinatě zakončené kališní lístky. Podobné jsou i další vzdáleněji příbuzné rody, např. chmerek roční (Scleranthus anuus), ty jsou však vesměs více prostorově uspořádané, ne tak placaté. Na první pohled jsou poněkud odobné i jiné k zemi přitisklé drobné byliny jako je merlík bílý (Chenopodium album) nebo truskavce. Nejpodobnější jsou ovšem křížence, například kříženec průtržníku lysého a chlupatého, jež je neplodný a leží mezi oběma rodiči.
Ekologie: Roste v otevřených společenstvech, na píscích, cestách, náspech, často na druhotných stanovištích.
Rozšíření v České republice: Dnes nalézán vzácně v teplých oblastech, častěji v Polabí, v Pojizeří, na Dokesku, na jihovýchodní Moravě, jinde jen ojediněle.
Celkové rozšíření: Roste v Evropě, na severu zasahuje do Belgie, Německa a Polska, dále roste v severní a východní Africe, v západní Asii a zasahuje snad až do střední Asie. Jako nepůvodní je uváděn z Británie a obou Amerik.
Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), zákonem chráněn není, na Slovensku se řadí k druhům zranitelným.
Využití: Stejně jako příbuzný průtržník lysý je považován za léčivku v podstatě s týmiž účinky. Lze ho použít k uvolňování křečí hladkého svalstva, osvědčil se při léčbě močového ústrojí. Dříve se používal k podpůrné léčbě kýly. Vzhledem ke vzácnosti jeho sběr u nás nelze doporučit, zvláště když je v plné míře nahraditelný běžným průtržníkem lysým.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Fotografováno na Albertově, dne 3.10.2015.