Tento příspěvek byl přečten1891krát!

Syn.: Juncus tenageia var. sphaerocarpus (Nees.) E. Mey.

Čel.: Juncaceae Juss. – sítinovité

Juncus sphaerocarpus, sítina kulatoplodá

Popis: Jednoletá, trsnatá, nízká bylina, vysoká 5 – 30 cm. Lodyhy jsou tenké, chabé, často poléhavé, olistěné, od báze rozvětvené. Listy jsou tenké, čárkovité, ploché s pochvami bez oušek. Kružel je řídký, s prodlouženými větvemi, květy vyrůstají již v dolní třetině rostliny. Květy jsou vždy jednotlivé, okvětní plátky jsou bělavě zelené, blanitě lemované, kopinaté, špičaté, delší než tobolka, od které za zralosti odstávají. Kulovité tobolky jsou světle hnědé. Semena jsou drobná. Kvete od června do září.

Juncus sphaerocarpus, sítina kulatoplodá

Záměny: Drobná, dokulata ropzprostřená ekomorfóza z otevřených míst je dobře poznatelná, rostliny z hustějšího zápoje se vzhledově podobají na sítinu žabí (Juncusbuffonius), ta však má válcovité tobolky. Jiná jednoletá sítina s kulovitými tobolkami, sítina rybniční (Juncus tenageia), má tuhé, vzpřímené stonky, květy vykvétají až v horní polovině rostliny a roste na jiných místech.

Juncus sphaerocarpus, sítina kulatoplodá

Ekologie: Zamokřená hlinitá místa, příkopy, obnažené břehy vod, obvykle na minerálně silných, těžších, i slabě zasolených půdách.

Rozšíření v České republice: Vyskytuje se vzácně a často nepravidelně.

Juncus sphaerocarpus, sítina kulatoplodá

Celkové rozšíření: Roste v Evropě od Španěl přes Francii, severní Itálii a střední Evropu dále na východ na Ukrajinu, jih Sibiře, do Mongolska a střední Asie, na jihu zasahuje do severozápadní Afriky, Řecka a Afganistánu.

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), ve stejné kategorii je chráněna i zákonem (§1), stejně tak na Slovensku.

Juncus sphaerocarpus, sítina kulatoplodá

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 25.10.2013.

Fotografováno u obce Velká nad Veličkou, dne 15.7.2013.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget