Tento příspěvek byl přečten1960krát!
Syn.: Ophrys loeselii L., Malaxisloeselii (L.) Swartz, Sturmia loeselii (L.) Reichenb.
Čel.: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Popis: Vytrvalá světle zelená drobná bylina se dvěma obvejcovitými, mírně zploštělími pahlízami, vysoká 7-20 cm. Přímá lodyha vyrůstá z báze loňské pahlízy a je zakončená řídkým klasem. Listy jsou nejčastěji dva, nestejně velké, přízemní, obalující novou pahlízu. Květy jsou poměrně velké, různě pootočené, žlutozelené, tři vnější okvětní lístky jsou ze širší báze čárkovitě kopinaté, dva vnitřní postranní jsou čárkovité, pysk je nápadně velký, podlouhle vejčitý, na okrajích zvlněný a vroubkovaný. Sloupek je dopředu vykloněný, brylky jsou dvě, dvojité, blizna je malá, čtvercovitá. Semeník je válcovitý, trojhranný, málo zkroucený. Plodem je téměř vzhůru směřující tobolka s velmi drobnými semeny. Kvete od května do července.
Záměny: V podstatě nezamněnitelný, zato snadno přehlédnutelný druh.
Ekologie: Roste na slatinách, na přechodových rašeliništích a prameništích v nižších polohách (ve světě až asi do 1000 m n.m., u nás asi do 500 m n.m.), většinou na místech s neúplně zapojenou vegetací.
Rozšíření: Roste v mírném pásu Eurasie i severní Ameriky. V Evropě zasahuje na sever do jihozápadní Anglie, jižní Skandinávie a Pobaltí, na jihu do východního Španělska, jižní Francie, severní Itálie a Bulharska. V celé Evropě je na ústupu. U nás roste velmi vzácně v teplejších oblastech, zejména v severních a východních Čechách, dále na Třeboňsku a v Bílých Karpatech.
Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§1), stejně tak na Slovensku.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 23.8.2013.
Fotografováno na Českolipsku, v Národní přírodní památce Jestřebské slatiny.