Tento příspěvek byl přečten2129krát!

Syn.: Potamogeton alpinus subsp. subflavus (H. Loret et Barrandon) Graebn., Potamogeton helodes Dumort., Potamogeton hornemannii G. Mey., nom. illeg., Potamogeton natans var. δ. coloratus (Hornem.) Fiori, Potamogeton natans subsp. plantagineus (Ducros ex R. et Sch.) Hook., Potamogeton plantagineus Ducros ex R. et Sch., Potamogeton siculus Tineo ex Guss., nom. illeg., Potamogeton subflavus Loret et Barrandon

Čeleď: Potamogetonaceae Dumort. – rdestovité

Potamogeton coloratus

Popis: Bylina s vytrvalým oddenkem a jednoletými lodyhami, nevytvářející turiony. Lodyha je dlouhá až 60cm, jednoduchá nebo velmi chudě větvená, světle zelená až hnědozelená, na uzlinách bez žlázek. Listy jsou dvojí, ponořené jsou řapíkaté, vzácně téměř přisedlé, světle zelené, někdy do rezava, později často až hnědočerveně zbarvené, s čepelí celokrajnou, úzce podlouhlou až eliptickou, asi 3-8 krát delší než širší, blanitou, jemnou a měkkou, na vrcholu tupě špičatou a na bázi obvykle pozvolna klínovitě se zužující v řapík, 12-45 mm širokou, s 9-17 podélnými žilkami a četnými anastomózami a s řapíkem zřetelně kratším než čepel. Plovoucí listy jsou za květu často vyvinuté, jsou krátce řapíkaté, s čepelí blanitou a průsvitnou, široce eliptickou, vejčitou až téměř okrouhlou, 22-85 mm dlouhou a 15-55 mm širokou, na bázi široce klínovitou až uťatou, sbíhající úzce křídlatě na řapík, s 13-21 podélnými žilkami a s četnými, výraznými anastomózami. Barva čepele je světle zelená, později často hnědočervená. Řapík je zdéli 0,1-0,5 délek čepele, palisty na straně odvrácené od listu jsou nesrostlé, vytrvávající, dlouhé 20-65 mm. Květenstvím jsou husté, válcovité, mnohokvěté, 15-25 mm dlouhé klasy, i za plodu nápadně tenké. Květy jsou drobné, se čtyřmi hnědozelenými okvětními lístky a gyneceem nejčastěji ze 4 volných plodolistů. Nažky jsou elipsoidní, po stranách vypouklé, do 2 mm dlouhé, se zobánkem mnohem kratším než je tělo nažky. Kvete od června do srpna.

 Potamogeton coloratus

Záměny: Rozlišování rdestů je obvykle nesnadné, je vhodné hodnotit celé, dobře vyvinuté jedince. Rdest zbarvený se nejlépe pozná podle čepelí vzplývavých listů, jež jsou blanité, průsvitné s četnými anastomózami, s krátkým řapíkem a dále podle malých nažek. Záměna u tohoto druhu hrozí především se rdestem alpský (Potamogeton alpinus), jež je též často načervenalý, ten však má ponořené listy přisedlé, nikoli řapíkaté. Navíc stejně jako u ostatních širokolistých rdestů jsou plovoucí listy víceméně kožovité. Rdest trávolistý (Potamogeton gramineus) má tvarem odlišné ponořené listy, rdest světlý (Potamogeton lucens) netvoří plovoucí listy.

 Potamogeton coloratus

Ekologie: Roste ponořený ve vodách čistých, stojatých, mezotrofních, zasáditých na minerálně silných podkladech, zpravidla v nevelké hloubce do 60 cm. Nalézán je v tůních a v příkopech na slatinných loukách, případně v mělkých okrajích mrtvých říčních ramen.

 Potamogeton coloratus

Rozšíření v České republice: U nás rostl vždy vzácně, pouze v Polabí, od roku 1977 byl nezvěstný, ale po vyhloubení umělých tůní v NPP Hrabanovská černava se obnovil ze semenné banky; zde roste dosud. Byl též nalezen v NPP V Jezírkách u Velimi, kam byl zavlečen právě z Hrabanovské černavy.

 Potamogeton coloratus

Celkové rozšíření: Roste především v Evropy v pásu od Británie přes Francii, Benelux, Německo, Švýcarsko, Rakousko po Maďarsko. Vzácně a nesouvisle zasahuje přes Čechy a Polsko až do jižní Skandinávie, na jihu byly zaznamenány osamocené výskyty ve Středomoří od jižního Portugalska po Řecko a též v severní Africe, dále byl nalezen v jihozápadní Asii v Turecku a Ázerbájdžánu.

 Potamogeton coloratus

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t).

 Potamogeton coloratus

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne: 8.1.2016.

Fotografováno v národní přírodní památce Hrabanovská černava, dne 23.5.2015.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget