Tento příspěvek byl přečten2015krát!
Syn.: Amelia media (Sw.) Alefeld
Čel.: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Pyrolaceae Dum. – hruštičkovité*
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 15-25 cm. Lodyha je přímá, hranatá, listy jsou nahloučeny v přízemní růžici, jsou okrouhle vejčité až okrouhlé, na okrajích vroubkované, tupě špičaté, slabě kožovité, zúžené v křídlatý řapík, který je kratší nebo zdéli čepele. Květenstvím je vrcholový víceméně všestranný hrozen nejčastěji z 5-10 květů podepřených listeny. Květy mají květní plátky rozlišeny na kalich a korunu, kališní cípy jsou vejčitě kopinaté, na bázi se nepřekrývající, korunní lístky jsou bílé nebo narůžovělé, asi dvakrát delší než kališní. Tyčinky jsou skloněné k semeníku, čnělka je dlouhá 4-6 mm, přímá nebo slabě zakřivéná, z květu jen málo vyniklá, blizna je stejně široká jako čnělka. Plodem je kulovité tobolka s vejcovitými semeny. Kvete od června do srpna.
Záměny: Zaměnitelná je za další druhy hruštiček, kde je vhodné postupovat podle klíče nebo vyobrazení, dále za hruštici jednostrannou (Orthilia secunda), která má hrozen víceméně jednostranný a protáhlý tvar listů, případně ve sterilním stavu za jednokvítek (Moneses uniflora), který má podobné listy.
Ekologie: Roste v polostinných lesích, v lesních světlinách a na lesních okrajích, v horských polohách také na smilkových trávnících.
Rozšíření v České republice: Roste od pahorkatin do hor, spíše vzácně, nerovnoměrně a mezerovitě. Po nálezech několika bohatých populací se ukázala hojnější, než se dříve předpokládalo.
Celkové rozšíření: Roste v Evropě, od Británie na východ až na jihozápadní Sibiř po horní tok Jeniseje, v Evropě na jihu zasahuje do hor severní Itálie a Balkánského poloostrova, dále roste na Krymu, na Kavkaze a v Turecku, ve Skandinávii dosahuje za polární kruh.
Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2t), zákonem je chráněn jako kriticky ohrožený druh (§1).
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 20.11.2013.
Fotografováno v Přírodní památce Těšovské pastviny v CHKO Slavkovský les.
Herbářovou položku druhu Pyrola media sbíral p. Vandas v roce 1884 v „Bažantnici Smečenské“. Uloženo v herbáři Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty UK.
*Dříve byla pro hruštičky vymezena samostatná čeleď, vždy však byly řazeny do blízkosti vřesovcovitých. Moderní morfologické studie a pokroky ve výzkumu genomů přinutili taxonomy přehodnotit původní podobu řádu Ericales, ze kterého se stala široce pojatá čeleď zahrnující i hruštičkovité jako nejsnažší vyřešení hrozících zmatků. Uvádíme zde prozatím obě možnosti.