Tento příspěvek byl přečten2451krát!
Syn.: Oreosedum villosum (L.) Grulich, Hjaltalinia villosa (L.) Á. et D. Löwe
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Popis: Dvouletá až krátce vytrvalá bylina, za květu bez sterilních výběžků, žlutozelená, celá lepkavě žláznatá s nitkovitými kořeny. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, vysoká 5-15 cm, tenká, větvená nebo jednoduchá. Listy jsou přisedlé, dužnaté, střídavé, čárkovité až obkopinaté, 4-9 mm dlouhé a asi 2 mm široké, zaokrouhlené. Květenství je hroznovité nebo latnaté, řídké, 3-15 květé, s květy zpravidla s listeny. Květní stopky jsou tenké, 2-3 krát delší než kalich. Květy jsou pětičetné, kališní lístky dužnaté, na bázi srostlé, Korunní lístky jsou volné, vejčité, bledě růžové, tyčinek je většinou deset ve dvou kruzích, čnělka je krátká. Vejcovité měchýřky jsou přímé, blanité, bělavé, žlaznaté, asi 5 mm dlouhé a obsahují četná semena. Kvete od června do srpna.
Záměny: Vzhledem ke stanovištním nárokům je druh u nás obtížně zaměnitelný, zato však pro své malé rozměry snadno přehlédnutelný.
Ekologie: Roste na vlhkých rašelinných loukách, na prameništích, při okrajích potůčků či příkopů, na narušených místech, na minerálně bohatších půdách, vyhýbá se ale vápencovému podkladu.
Rozšíření v České republice: Dříve rostl roztroušeně až hojně v Čechách (s vyjímkou teplých oblastí) a a na západě a severu Moravy, počátkem dvacátého století začal ubývat, dnes téměř vymizel, přežívá na zlomku míst. Roste v Krušných horách, na Šumavě, ve Vlašimské pahorkatině a snad i jinde.
Celkové rozšíření: Roste v západní, střední a severní Evropě, na Islandu, v Grónsku a na ostrovech u Labradoru.
Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§1).
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 1.10.2015.
Fotografováno v Národní přírodní rezervaci Božídarské rašeliniště, dne 11.8. 2014.