Tento příspěvek byl přečten2415krát!

Syn.: Taraxacum calcem-amans Hudziok

Čel.: Asteraceae Martinov – hvězdnicovité

Taraxacum bavaricum

Popis: Vytrvalá, štíhlá, středně velká bylina s kůlovitým kořenem a mléčnicemi, vysoká 10-25 cm. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou vzpřímené nebo šikmo vzpřímené, řídce pavučinatě chlupaté. Čepele jsou v obrysu čárkovité, asi 1 cm široké, celistvé nebo s nepravidelnými postranními zuby či úkrojky, interlobia jsou celokrajná, řapík je celokrajný, dlouhý. Stvol je dutý, nevětvený, pavučinatě chlupatý, hnědavě nebo měděně naběhlý. Květenstvím je úbor složený pouze z jazykovitých květů žluté barvy. Vnější zákrovní listeny v počtu 12-16 jsou přitisklé k vnitřním, všechny víceméně stejně dlouhé nebo mírně střechovitě uspořádané, vejčité, na vrcholu řídce brvité, s výrazným světlejším nazelenalým lemem pozvolna přecházejícím do černavé středové části. Liguly okrajových květů mají na spodu zelenavě šedorůžový podélný pruh, zoubky ligul středových květů jsou zbarveny černozeleně. Pyl může být vyvinut nebo může chybět. Blizna je špinavě žlutá. Plodem je typická nažka s padáčkem, tělo nažky je v horní části řídce osténkaté nebo roztroušené bradavičnatě osténkaté, pyramida je válcovitá, dlouhá, o délce 1,6-2 mm. Semena se vytvářejí bez oplození. Kvete nejčastěji v květnu.

pampeliška bavorská

Záměny: Je známo, že rozpoznávání pampelišek je velmi obtížné, složité může být i odlišení jednotlivých sekcí. Tento druh ze sekce Palustria patří k těm „poznatelnějším“, především podle velmi dlouhé pyramidy.

Taraxacum bavaricum, pampeliška bavorská

Ekologie: Roste na vápnitých slatinách, v okolí pramenů na bazických horninách, řidčeji i na střídavě vlhkých loukách, na zásaditých půdách.

Taraxacum bavaricum, pampeliška bavorská

Rozšíření v České republice: Dříve rostla roztroušeně od nížin do podhůří na vhodných stanovištích, dnes jen vzácně, zvláště v širším Polabí (především Rožďalovicko) a na jihovýchodní Moravě.

Taraxacum bavaricum, pampeliška bavorská

Celkové rozšíření: Roste především v nejsevernějších Alpách a přilehlém Předalpí (od východní Francie a severního Švýcarska po okolí Vídně) a ve slovenských Karpatech. Dále roste v České republice, Německu, Polsku, Dánsku.

Taraxacum bavaricum, pampeliška bavorská

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), chráněna je v kategorii druhů ohrožených (§3), na Slovensku je řazena mezi druhy zranitelné a je zákonem chráněná.

Taraxacum bavaricum, pampeliška bavorská

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 13.12.2013.

Fotografováno  u Koněprus v přírodní rezervaci Kobyla.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget