Tento příspěvek byl přečten2008krát!
Přírodní památka se nachází v blízkosti jednoho z nejfrekventovanějšího dopravního uzlu Prahy – jižní spojky, před nájezdem na Barrandovský most a nad železniční stanicí Praha-Braník. V hukotu železnice nebo projíždějících kamionů je možné si jen stěží představit něco vyloženě „přírodního“, třeba něco jako zapomenutý kus krajiny.
Přesto je ale toto území v řadě ohledů až překvapivě zajímavé. Jako chráněné území bylo vyhlášené v roce 1988, a to ve dvou částech (u silnice v zářezu trati nad jižní spojkou, při severovýchodním okraji branického pivovaru a v lomu u křížení železnic, pod jihozápadním okrajem branického pivovaru). Rozkládá se na ploše téměř 0,6 hektarů. Důvodem vyhlášení bylo významné zastoupení zkamenělin (fosilní fauny) ve výchozech graptolitových břidlic.
Zajímavá je vegetace suchých trávníků a skalních stepí. Na již zmiňované ploše u jižní spojky je to výskyt koniklece lučního českého (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), který je zde ovšem velmi vzácný – v době návštěvy byla nalezena pouze jedna kvetoucí rostlina. Nesrovnatelně bohatší je výskyt trýzele škardolistého (Erysimum crepidifolium), který tvoří záplavu žlutých květů zejména v horní části stepi.
Další vzácný druh – dvojštítek hladkoplodý proměnlivý (Biscutella laevigata subsp. varia) zde vytváří bohaté populace. V poslední době mizí pravděpodobně z důvodu velkoplošného imisního spadu (přitom na sledovaném území roste u jedné z nejrušnějších silnic v Praze). Z dalších ohrožených druhů je možné nalézt česnek tuhý (Allium strictum), kavyl vláskovitý (Stipa capillata), kostřavu walliskou (Festuca valesiaca), z běžnějších druhů pelyněk ladní (Artemisia campestris), hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum) a další.
Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.