Tento příspěvek byl přečten170krát!

Syn.: Anguis fragilis fragilis Linnaeus, 1758
Třída: Reptilia – plazi
Řád: Squamata – šupinatí
Čeleď: Anguidae – slepýšovití
Anguis fragilis, slepýš křehký

Možnosti záměny, příbuzné druhy: Nejpravděpodobnější záměna hrozí s příbuzným, ale také velmi podobným druhem slepýšem východním (Anguis colchica). Českou republikou (přibližně v oblasti Moravy až po Broumovsko) probíhá kontaktní (hybridní) zóna výskytu obou druhů. Typické populace slepýše východního se nacházejí v oblasti Moravskoslezských Beskyd, Javorníků a Bílých Karpat. Spolehlivé rozlišení obou druhů umožnilo až moderní metody molekulárně genetické diagnostiky. Morfologicky se rozlišují souborem více znaků, mezi které patří tvar hlavy (u slepýše křehkého je hlava relativně kratší a nižší), málo viditelný ušní otvor, spojené prefrontální štítky a nižší počet šupin v příčné řadě ve středu těla (24−26). Celkově stavba těla není tolik robustní.

Anguis fragilis

Anguis fragilis

Ekologie: Slepýši jsou schopni obsazovat rozmanité spektrum biotopů, nemají vyhraněné nároky na charakter vegetace či oslunění lokality. Obývají spíše mírně vlhká stanoviště, vlhčí lesní porosty, na suchých stanovištích jsou vzácní. Místem výskytu jsou také místa s určitou mírou zastínění a se silnou vrstvou tlejícího materiálu nebo jinou možností úkrytu (kamenné snosy a zídky).

Anguis fragilis

Anguis fragilis

Celkový areál rozšíření: Slepýš křehký je evropský druh, jehož areál zahrnuje podstatnou část západní a střední Evropy. Ve východní Evropě jej nahrazuje slepýš východní (Anguis colchica), jehož hranice rozšíření končí v Polsku, České republice, Maďarsku a Bulharsku. Na hranici areálu vytváří hybridní zóny. Vyhýbá se nejteplejším oblastem (jižní hranice prochází Španělskem a severní Itálií) a také nejchladnějším oblastem (nežije v severní Skandinávii).

Anguis fragilis

Rozšíření na území České republiky: Slepýš křehký byl zjištěn na celém území České republiky s výjimkou nevýhodnější části, kde je nahrazen slepýšem východním. Mezi oběma areály se nachází hybridní zóna.

Anguis fragilis

Rozšíření na území hlavního města Prahy: Nachází se na vhodných biotopech ve větší části Prahy (mimo její širší centrum), obvykle v údolních nivách potoků s bohatými keřovými skupinami a charakteristickou bylinnou formací vlhčích luk.

Anguis fragilis

Anguis fragilis

Ohrožení a ochrana: Populace slepýše křehkého citelně slábnou především úbytkem lokalit s vhodnými biotopy. Ke ztrátám biotopů dochází v důsledku velkoplošného intenzivního zemědělství, při kterém dochází ke ztrátě ekotonů – přechodových zón mezi polem a lesem. Vliv má také eutrofizace krajiny a nevhodná péče na zahradách – kosení v ranních a podvečerních hodinách (kdy jsou slepýši nejaktivnější) nebo používání neekologických přípravků proti slimákům. Vzhledem ke své pomalosti a neobratnosti je velmi ohrožen automobilovou dopravou (včetně provozu na cyklostezkách). Podle červeného seznamu je řazen mezi téměř ohrožené druhy (NT), zákonem je chráněn jako druh silně ohrožený.

Anguis fragilis

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Fotografováno v evropsky významné lokalitě Vysoká Pec 26.5.2011, v přírodní rezervaci Šance 29.5.2021, přírodní rezervaci Káraný – Hrbáčkovy tůně 11.8.2023 a v přírodní památce Kyšice-Kobyla 13.4.2024 a 8.6.2024.