Tento příspěvek byl přečten2576krát!
Syn.: Chamaebetula nana (L.) Opiz
Čel.: Betulaceae S. F. Gray – břízovité
Popis: Keř až jeden metr vysoký s větvemi uzlovitými, často poléhavými, v mládí hustě pýřitými, později částečně olysávajícími, nežlaznatými. Borka je hnědá, později šedočerná, málo loupavá. Pupeny jsou vejcovité, lepkavé, čepele listů jsou okrouhlé, širší než dlouhé, tupě vroubkované, tupé, drobné, jen asi 1 cm široké, na lýci lysé, tmavozelené, na rubu světlezelené se 2-4 páry postranních žilek; řapík je 1-2 mm dlouhý. Jehnědy přezimují v pupenech, samčí jsou přisedlé, přímé se žlutými prašníky, samičí jsou krátce stopkaté, široce vejcovité, vzpřímené, za plodu úzce válcovité, 5-8 mm dlouhé. Podpůrné šupiny jsou klínovité, trojklanné s přímými laloky, střední lalok je delší než laloky postranní. Plodem je nažka s úzkým až nezřetelným lemem. Kvete od dubna do května.
Záměny: Vzhledem k nápadným okrouhlým listům dobře poznatelná, i vzácně se vyskytující kříženec by měl mít listy jinak tvarované.
Ekologie: Roste na vrchovištích, na rašelinných loukách, druhotně na okrajích vytěžených borkovišť, na půdách rašelinných, silně kyselých. Ve střední Evropě je považována za pozůstatek z dob ledových.
Rozšíření v České republice: Roste vzácně v Krušných horách, v Jizerských horách a na Šumavě. Na Slovensku podle všeho neroste.
Celkové rozšíření: Roste především na severu, i za polárním kruhem, v severní a severovýchodní Evropě, od Grónska na západě po Ural, horní Volhu a Dněpr na východě. Jižněji roste v Severoněmecké nížině, v severním Polsku a v horách střední Evropy. V Asii a v severní Americe se vyskytují příbuzné taxony.
Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r), zákonem je chráněna v kategorii druhů silně ohrožených (§2).
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 1.10.2015.
Fotografováno v národní přírodní rezervaci Božídarské rašeliniště, dne 22.6.2014.