Tento příspěvek byl přečten2627krát!

Syn.: Carex hudsonii A. Benn., Carex stricta Gooden.

Čel.: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Carex elata

Popis: Vytrvalá pevně trsnatá bylina, často tvořící stoličkovité trsy, dorůstající výšky 40-120 cm. Listy jsou čárkovité, široké 3-5 mm, sivozelené, řasnatě složené, často delší než lodyhy. Dolní pochvy jsou bezčepelné, světle hnědé, při okrajích síťovitě rozpadavé, nápadně lesklé i za sucha. Přímé trojhranné květní lodyhy jsou tuhé, drsné, na bázi mohutné. Klásky jsou víceméně přisedlé, vzpřímené, odděleného pohlaví, horní 1-3 klásky jsou samčí, ostatní jsou samičí, hustokvěté, nejdolejší je dlouhý 3-5cm, delší než u ostřice trsnaté (Carex cespitosa). Podpůrný listen dolního klásku je lupenitý s čepelí kratší než květenství. Samičí květy mají obvykle dvě čnělky, plevy jsou špičaté, do černa, se zeleným žebrem. Mošničky jsou čočkovité, zelenavé s kratičkým zobánkem. Kvete od května do července.

Carex elata

Záměny: Rozlišování ostřic nepatří ke zcela snadným úkolům, zvláště proto, že jich je mnoho. Ostřice vyvýšená je nejspíše zaměnitelná za některou z dvoubliznových různoklasých ostřic, nejspíše asi za podobně mohutnou ostřici štíhlou (Carex acuta), která tvoří podzemní výběžky, má obvykle delší samičí klásky a dlouhý listen nejspodnějšího klásku, který převyšuje květenství. Ostřice trsnatá (Carex cespitosa) je ranější a celkově jemnější. Ani jedna nemá nápadně lakově lesklé pochvy.

ostřice vyvýšená

Ekologie: Roste na březích rybníků, na slatinných mokřadech a v podmáčených olšinách, může vyrůstat i přímo z vody. Je citlivá na eutrofizaci, při nadměrném přísunu živin mizí. Vyhledává slunné polohy, může růst i v polostínu.

ostřice vyvýšená

Rozšíření v České republice: U nás roste vzácně od nížin do pahorkatiny, častější je v jihočeských pánvích, na Dokesku a Českolipsku, v Polabí, ve východních Čechách, u Náměště nad Oslavou, u Olomouce a Hodonína.

Celkové rozšíření: Roste téměř v celé Evropě, na jihu je vzácná, na úplném severu chybí, ostrůvkovitě se vyskytuje na Kavkaze, na Sibiři, v podhůří Altaje, v severní Africe a na Dálném východě. Na východě areálu se patrně jedná o odlišný taxon (poddruh).

Carex elata, ostřice vyvýšená

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny České republiky (C3).

Poznámka: Pod jménem Carex elata zahradnictví nabízejí několik odrůd (např. Aurea), využitelných na březích vod nebo jako nápadnou travinu do vlhkých půd.

Carex elata, ostřice vyvýšená

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 24.2.2014.

Fotografováno na Džbánsku, v údolí Samotínského potoka, 7.6.2008.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget