Tento příspěvek byl přečten1800krát!

Syn.: Juncus mutabilis Lam., Juncus ericetorum Pollich, Juncus gracilis Roth, Juncus globiceps Bajtenov, Schoenus minimus T. F. Forst.

Čel.: Juncaceae Juss. – sítinovité

Juncus capitatus

Popis: Jednoletá trsnatá nebo i jednotlivě rostoucí bylina, vysoká 3-20 cm. Lodyha je přímá, tenká, oblá, hladká, na bázi s několika krátkými listy. Ty jsou niťovité, ploché nebo žlábkovité, listové pochvy jsou bez oušek. Květenstvím je kružel stažený do hlávky ze 4-10 květů, dva dolní listeny se podobají listům. Okvětní lístky v počtu šest jsou žlutozelené až hnědé, špičaté, vnitřní o něco menší než vnější, tyčinky jsou tři, čnělka i blizna jsou krátké. Tobolky jsou vejčité až kulovité, tupé, světlehnědé. Semena jsou drobná. Kvete od června do srpna.

sítina strboulkatá

Záměny: V zásadě nezaměnitelný, ale snadno přehlédnutelný druh.

Juncus capitatus, sítina strboulkatá

Ekologie: Roste na vlhkých na živiny chudých píscích, na zaplavovaných březích, na písčitých pastvinách, na okrajích písčitých polí, v příkopech, na narušených místech s nezapojenou vegetací.

Juncus capitatus, sítina strboulkatá

Rozšíření v České republice: Dříve se vyskytovala roztroušeně, dnes již jen velmi vzácně na Třeboňsku a Českolipsku.

Juncus capitatus, sítina strboulkatá

Celkové rozšíření: Roste v Evropě, především v západní, střední a východní, na severu zasahuje do jižní Skandinávie, roste také ve Středomoří a to i v severní Africe, na Azorech. Uváděna je též ze severní i jižní Ameriky a z Austrálie.

Juncus capitatus, sítina strboulkatá

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), ve stejné kategorii je chráněna i zákonem (§1), na Slovensku je řazena mezi druhy ohrožené a je zákonem chráněná.

Juncus capitatus, sítina strboulkatá

Autor textu: Radim Cibulka.

Autoři fotografií: Radim Cibulka, Daniel Hrčka.

Publikováno dne 10.1.2014.

Fotografováno na Třeboňsku.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget