Tento příspěvek byl přečten2457krát!

Syn.: Angelica triloba Desf. ex Steud., nom. inval., Laserpitium trilobum L., Siler trilobum (L.) Crantz

Čeleď:  Apiaceae Lindl. – miříkovité

 Laser trilobum

Popis: Vytrvalá bylina s mohutným čupřinatým oddenkem, lysá, vonící po kmínu. Lodyha je přímá, mohutná, vysoká 60-120 cm, listnatá, jemně rýhovaná, nahoře chudě větvená. Dolní listy jsou dlouze řapíkaté, čepele jsou v obrysu široce trojúhelníkovité, 20-50 cm dlouhé, 2-3krát trojčetné, pochvy jsou dlouhé, na okrajích úzce suchomázdřité, lístečky a lístky jsou dlouze řapíčkaté, jsou 1-2krát trojsečné, úkrojky jsou obvejčité až okrouhlé, vroubkované, na vrcholu zaokrouhlené. Horní listy jsou z pochev přisedlé, menší. Okolíky mají průměr 15-20 cm, jsou tvořeny 12-20 okolíčky. Obal chybí, okolíčky jsou 8-20květé, obalíčky jsou tořeny obvykle 5 kopinatými, opadavými listeny. Kališní lístky jsou zřetelné, trojúhelníkovité. Korunní lístky jsou bílé, drobné, s dlouhým nehtem. Merikarpia jsou žebernatá, bezkřídlá, žlutohnědá, čnělky jsou rozestálé. Kvete od června do července.

 Laser trilobum

Záměny: Zaměnitelný snad pouze za hladýš širolistý (Laserpitium latifolium), jenž má především nažky křídlaté, nikoli pouze žebernaté, dále početné listeny obalu i obalíčků a zašpičatělé, pilovité lístky.

 Laser trilobum

Ekologie: Roste ve světlých listnatých lesích, případně na jejich okrajích, na vysýchavých, hlinitých půdách, u nás na vápnitém flyši.

 Laser trilobum

Rozšíření v České republice: Roste pouze na jižní Moravě, mezi Diváky a Kurdějovem, na svahu vrchu Přední Kout.

Laser trilobum

 Laser trilobum

Celkové rozšíření: Roste od severovýchodní Francie přes střední, východní a jihovýchodní Evropu až na Kavkaz a do severní části Blízkého východu, to je do Libanonu, Sýrie a Íránu. Většinou se vyskytuje dosti nesouvisle a ostrůvkovitě.

 Laser trilobum

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§1), na Slovensku je častější, řadí se k druhům téměř ohroženým.

 Laser trilobum

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v národní přírodní památce Kukle 3.7.2016.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget