Tento příspěvek byl přečten891krát!

Syn.: Alsine verna subsp. collina Čelak., Arenaria caespitosa Ehrh. ex Willd., Minuartia verna auct., non (L.) Hiern, Minuartia verna subsp. collina (Čelak.) Domin, Minuartia verna subsp. hercynica (Willk.) O. Schwarz

Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité

Minuartia caespitosa

Popis: Vytrvalá, trsnatá bylina útlého vzhledu, s krátkými neplodnými výhonky a vystoupavými až přímými květonosnými lodyhami vysokými 5-15 cm. Listy jsou přisedlé, vstřícné, šídlovité až čárkovité, 3-7 mm dlouhé, nezřetelně trojžilné, na květonosných lodyhách v paždí se svazečky. Květenství tvoří řídký chudokvětý vidlan, drobně žláznatý. Květy o průměru 7-8 mm jsou pětičetné, volné kališní lístky jsou vejčitě kopinaté, zelené, úzce blanitě lemované, žláznaté. Korunní lístky jsou bílé, široce eliptické, až o třetinu delší než kališní. Tyčinek je deset, prašníky jsou zprvu růžové, po vypylení sytě fialové. Plodem je vejcovitá tobolka delší než kalich. Semena jsou četná, drobná, hrbolkatě vrásčitá. Kvete od května do srpna.

Minuartia caespitosa

Minuartia caespitosa

Záměny: Patří do složitého okruhu Minuartia verna s dosud neujasněnou taxonomií. Jednotlivé drobné druhy okruhu jsou si značně podobné, ale obvykle nerostou pospolu, takže záměny, přinejmenším u nás, nehrozí. Na první pohled velmi podobná je ale kuřička štětinkatá (Minuartia setacea), lišící se kališními lístky a nepřítomností žláznatých chlupů.

Minuartia caespitosa

Ekologie: U nás se vyskytuje pouze na vápnitých pískovcích, na skalách i na osypech na jejich úpatích.

Minuartia caespitosa

Rozšíření v České republice: Roste vzácně na Hradčanských stěnách u Mimoně a u Bělé pod Bezdězem.

Minuartia caespitosa

Celkové rozšíření: Vyskytuje se ostrůvkovitě, od východní Belgie přes Německo do severních Čech.

Minuartia caespitosa

Ohrožení: Pro svoji vzácnost patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r), zákonem je chráněna pod jménem Minuartia verna (§1).

Minuartia caespitosa

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno na Hradčanských stěnách u Jeleního vrchu 6.8.2015 a 5.7.2018.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget