Tento příspěvek byl přečten1673krát!

Syn.: Salix incana Schrank

Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité

Salix elaeagnos

Popis: Dvoudomý strom vysoký 6-10 m, případně jen keř, s metlovitou korunou. Kmen je přímý, o průměru až 25 cm, borka je šedá, hladká. Větvičky jsou žlutozelené až rezavě červené, letorosty jsou zprvu chlupaté, později olysávají. Listy jsou krátce řapíkaté, úzce kopinaté až čárkovitě obkopinaté, 6-10 cm dlouhé, úzké, téměř celokrajné, s podvinutým okrajem, na líci tmavozelené, kožovité, na rubu šedobíle plstnaté. Jehnědy jsou úzce válcovité, přisedlé, samčí květy mají dvě tyčinky, semeník u samičích květů je krátce stopkatý, nektariová žlázka je v květech jedna. Kvete v dubnu až květnu, s rašením listů.

Salix elaeagnos

Záměny: Zaměnitelná především za své vlastní křížence, neboť tento druh je nápadný úzkými, na spodu běloplstnatými listy. Křížence vytváří vzácně. Nejpodobnější z našich vrb je asi vrba košikářská (Salix viminalis), ta však nemá rub listů šedoplstnatý, jen hedvábitě chlupatý.

Salix elaeagnos

Ekologie: Roste na štěrkových náplavech podhorských řek, v pobřežních křovinách. Nezřídka je vysazována.

Salix elaeagnos

Salix elaeagnos

Rozšíření v České republice: Roste pouze v Moravskoslezských Beskydech a v přilehlé části Podbeskydí, zvláště v povodí Lomné, Morávky, Ostravice a Čeladné.

Salix elaeagnos

Celkové rozšíření: Roste v horách a podhůřích střední, jižní a jihovýchodní Evropy, v Malé Asii, v severozápadní Africe v pohoří Atlas.

Salix elaeagnos

Využití: Je vysazována jako okrasný druhy, zvláště odrůda ‚Angustifolia‘.

Salix elaeagnos

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem chráněna není.

Salix elaeagnos

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno na břehu Morávky nedaleko Dobré 8.7.2017.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget