Tento příspěvek byl přečten2498krát!
Syn.: Stipa joannis Čelak.
Čel.: Poaceae – lipnicovité
Popis: Vytrvalé trsnaté rostliny, tvořené jak plodnými trsy, tak trsy s nekvetoucími výběžky, trsy husté, 25-70 cm vysoké. Pochvy listů
sivohnědé, tenké, slabě drsné až hladké. Listy čárkovité, za vlhka ploché, za sucha víceméně svinuté (0,5-1 mm v průměru), velmi tuhé, na vrcholu se štětičkou chlupů, rub listu hladký až slabě drsný. Klásky jednokvěté, dlouze stopkaté, s jediným samičím květem. Plevy úzce kopinaté. Plucha s 8-30 cm dlouhou osinou (dolní zkroucená část rovná, horní pernatá od dlouhých, 4-5 mm dlouhých chlupů). Obilky přitloustlé, jejich stopka zřetelně zakřivená, nejdelší řada chlupů na pluše končí alespoň 4 mm pod osinou, hřbetní řada je vždy výrazně delší než řady sousední.
Ekologie: Výslunné kamenité a travnaté stepní svahy, na vysýchavých, výhřevných, hlubších i mělkých půdách, s větší vazbou na bazické podklady.
Rozšíření: Submediteránně kontinentální druh rozšířený od jižní Sibiře a Střední Asii do jižní, východní a střední Evropy. Mezi kavyly častější druh rozšířený v teplejších oblastech Čech a Moravy.
Záměny: Dobrým identifikačním znakem je štětička chlupů na konci listů. U starších listů je třeba vzít v úvahu další znaky, jako je absence ochlupení na lícní a rubové straně listu, celkově subtilnější trsy s užšími, spíše zelenými než nasivělými listy, délku hřbetní řady chlupů na obilce ve vztahu k řadám sousedním.
Ohrožení: V České republice řazen k ohroženým druhům (C3), ve stejné kategorii je chráněn zákonem (§3).
Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.
Publikováno dne 31.5.2013.
Fotografováno v chráněných územích Prokopské údolí, Podbabské skály a Dřínovská stráň.