Tento příspěvek byl přečten1827krát!

Syn.: Othonna integrifolia L., Cineraria campestris Retz., Cineraria integrifolia (L.) Murray, Senecio campestris (Retz.) DC., Senecio integrifolius (L.) Clairv.

Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Tephroseris integrifolia

Tephroseris integrifolia

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20-60 cm, v mládí hustě, později roztroušeně pavučinatě chlupatá. Lodyhy jsou přímé, listnaté, rýhované. Listy jsou zejména na rubu hustě pavučinatě chlupaté, šedozelené, na líci roztroušeně chlupaté. Přízemní listy vytvářejí růžici, jsou řapíkaté, řapíky jsou křídlaté, obvykle kratší než čepel, různě dlouhé. Čepele jsou vejčitého tvaru, celokrajné nebo jen velmi jemně oddáleně zubaté. Spodní lodyžní listy jsou řapíkaté, ostatní jsou přisedlé až poloobjímavé, postupně se zmenšující. Úbory v počtu 3-10 skládají polokulovitý až téměř kulovitý zdánlivý okolík podepřený čárkovitými listeny kratšími nebo zdéli stopek úborů. Zákrov je jednořadý, válcovitý, úbory mají průměr 15-25 mm. Květy jsou zbarveny žlutě až zlatožlutě, obvodové jazykovité se obvykle vyvíjejí nepravidelně po celém obvodu úboru v počtu 12-18; květů terče bývá 60-90. Nažky jsou vřetenovité, hnědé, chlupaté, s chmýrem. Kvete od května do června.

Tephroseris integrifolia

Záměny: Starček oranžový (Tephroseris aurantiaca) má květy oranžově zbarveny a listeny zákrovu obvykle červeně naběhlé. U nás je považován za vyhynulý. Starček dlouholistý (Tephroseris longifolia) má delší řapíky přízemních listů a je velmi vzácný. Starček potoční (Tephroseris crispa) má přízemní listy zřetelně zubaté a roste na jiných místech. Poněkud podobný může být oman oko Kristovo (Inula oculus-christi), jenž je také chlupatý, ale spíše hedvábitě, ne pavučinatě a nemá úbory ve zdánlivém okolíku.

Tephroseris integrifolia

Ekologie: Roste na suchých stráních, v lesních lemech, ve stepních porostech, ve světlých doubravách, na půdách suchých, zejména vápnitých. Na otevřených místech dává přednost svahům severně ukloněným.

Tephroseris integrifolia

Rozšíření v České republice: Vzácně roste v Českém krasu a v Českém středohoří, častější je na jižní Moravě, zvláště v Pavlovských kopcích a v jihomoravských sprašových pahorkatinách.

Tephroseris integrifolia

Tephroseris integrifolia

Celkové rozšíření: Roste v mírném pásu Eurasie od Anglie přes střední a východní Evropu, Sibiř, až na Dálný Východ. V Evropě se vyskytuje nesouvisle, na jihu dosahuje do střední Itálie, na severu do Pobaltí, na Kolu a Novou Zemi.

Tephroseris integrifolia

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem je chráněn jako silně ohrožený druh (§2), na Slovensku se řadí k druhům téměř ohroženým.

Tephroseris integrifolia

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v národní přírodní rezervaci Děvín-Kotel-Soutěska 19.4.2015 a 6.5.2017.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget