Tento příspěvek byl přečten1700krát!
Syn.: Stellera passerina L., Passerina annua Wikstr., Ligia passerina (L.) Fasano, Thymelaea arvensis Lam., Stellaria annua Salisb.
Čeleď: Thymelaeaceae Juss. – vrabečnicovité
Popis: Jednoletá bylina vysoká 15-45 cm. Lodyhy jsou vzpřímené, lysé, tenké, oblé, listnaté, nevětvené nebo chudě větvené v horní polovině. Listy jsou střídavé, přisedlé, úzce kopinaté až čárkovité, postupně směrem nahoru se zmenšující, lysé. Květy jsou nenápadné, žlutavé, oboupohlavné, vyrůstají z chomáče bílých chlupů v paždí listu a dvou kopinatých přisedlých listenů, jednotlivě nebo ve svazečcích po 2-4. Češule je neopadavá, džbánkovitá, kališní cípy jsou vejčité, přímé, stejně jako češule a semeník na vnější straně přitiskle chlupaté. Čnělka i nitky jsou krátké. Plodem je nažka uzavřená v zaschlé češuli, semena jsou bílá. Kvete od července do srpna.
Záměny: Snadno přehlédnutelný druh, celkovým vzhledem se poněkud podobá lněnkám (Thesium ssp.).
Ekologie: U nás rostla především na místech ovlivněných člověkem, tj. na rumištích, na pastvinách, na okrajích vinic a polí, ale také na výslunných svazích s teplomilným rostlinstvem, obvykle na minerálně silných, na báze bohatých půdách. Silně ustoupila.
Rozšíření v České republice: Roste vzácně v teplých oblastech středních Čech a jižní Moravy, ojediněle i jinde.
Celkové rozšíření: Roste od Středomoří včetně severní Afriky přes jižní a střední Evropu dále na východ do jihozápadní a střední Asie a jihu východní Evropy a zasahuje až na západ Sibiře, na Altaj do Číny. Zavlečena byla do Austrálie a severní Ameriky.
Využití: Podobně jako příbuzné lýkovce je jedovatá, proto byla jako polní plevel sveřepě pronásledována.
Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2t), zákonem chráněna není.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Fotografováno v přírodní památce Pastvina u Přešťovic 27.8.2016 a nedaleko přírodní památky Ryšovy 6.7.2014.