Tento příspěvek byl přečten1218krát!

Syn.:  Apinella glauca (L.) Caruel, Apium glaucum (L.) Crantz, Pimpinella glauca L., Trinia stankovii Schischk., Trinia vulgaris DC., Pastinaca glauca (L.) Scop., Pteroselinum glaucum (L.) Rchb., Seseli glaucum (L.) Lam., 

Čeleď: Apiaceae Lind. – miříkovité / mrkvovité

Trinia glauca

Trinia glauca

Popis: Víceletá monokarpická lysá bylina, s mohutným kořenem, vysoká 10–40 cm, dvoudomá. Samčí rostliny jsou útlejší, kuželovité, samičí jsou rozložitější, za plodu až kulovité. Lodyhy jsou přímé, listnaté, větvené, hranatě žebernaté. Přízemní listy jsou krátce řapíkaté, pochvaté, čepele jsou 2–3zpeřené, koncové úkrojky jsou čárkovité až nitkovité, u samčích rostlin jsou obvykle kratší než u samičích. Lodyžní listy jsou podobné přízemním, postupně se zmenšující. Okolíky jsou četné, složené ze 4-8 okolíčků, obal chybí, obalíčky buď chybí, nebo jsou tvořeny několika brzy opadavými listeny. Květy jsou drobné, bělavé. Plodem jsou vejcovité dvounažky, merikarpia jsou pětiboká, žebernatá, černohnědá. Kvete od dubna do června.

Trinia glauca

Záměny: Druh je v době květu dosti nápadný svým neobvyklým růstem. Samčí a samičí rostliny se poněkud odlišují.

Trinia glauca

Ekologie: Roste v teplomilných krátkostébelných trávnících, na kamenitých svazích, ve světlých lesích, na pastvinách, na půdách suchých, zásaditých, s dostatkem vápníku. U nás, na severním okraji výskytu, roste v nejteplejších polohách, na jihu vystupuje i vysoko do hor.

Trinia glauca

Trinia glauca

Rozšíření v České republice: V Čechách není původní, ani na Moravě nebyl výskyt nikdy hojný, dnes roste již jen velmi vzácně v teplých pahorkatinách na jižní Moravě.

Trinia glauca

Trinia glauca

Celkové rozšíření: Roste v jižní polovině Evropy s malým přesahem do asijské části Turecka, od Pyrenejského poloostrova a jihu Velké Británie na Balkán, na severu dosahuje do Porýní, na jižní Moravu a Slovensko, roste též na Krymu.

Trinia glauca

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), zákonem chráněna zcela nepochopitelně není, na Slovensku se řadí k druhům téměř ohroženým.

Trinia glauca

Trinia glauca

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v národní přírodní rezervaci Čachtický hradní vrch, 11.5.2019.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget