Tento příspěvek byl přečten661krát!
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Popis: Rostliny vytrvalé, cibule podlouhlá, 4–6 cm dlouhá a 1–2 cm široká, na bázi s několika souběžnými vlákny, šupiny bělavé nebo žlutavé, průsvitné, bez oddenku. Lodyha 10–45 cm vysoká, dole 2–, nahoře 3hranná až oblá. Listy jen 2–3, vyrůstající z jedné cibule, přízemní, kopinaté, úzce eliptické nebo úzce vejčité, 10–20 dlouhé a 2–5 cm široké, řapíkaté, špičaté, na rubu bez vyniklé žilnatiny. Květenství je zploštěle polokulovitý řídký lichookolík, 3–6 cm v průměru, s 10–20 květy, toulec 2klaný, kratší než květy, květní stopky hladké, drsné nebo papilkaté, okvětí hvězdovitě rozestálé, okvětní lístky bílé, špičaté, tyčinky kratší než okvětí, blizna nedělená. Semeník kulovitý, tobolka 3–4 mm dlouhá.
Záměny: Hlavním poznávacím znakem je jeho výrazná česnekovitá vůně (po rozemnutí). Laici ho můžou zaměnit za ocún jesenní (Colchicum autumnale) – ten ale nemá řapíkaté listy a v jarním období najdete v růžici listů nejspíš schovanou tobolku (kvete na podzim). Podobnější je s konvalinkou vonnou (Convallaria majalis), ta má tužší listy, místo cibule oddenek a kvete hroznem zvonkovitých květů, roste spíše v sušších lesích.
Ekologie: Listnaté lesy, zejména lužní lesy, ale také bučiny a stinné vlhké háje, dále břehy lesních potoků. Někdy je též pěstovaný a vysazovaný. Roste od nížin do hor, vzácně až do subalpínského stupně.
Rozšíření v České republice: Roste nerovnoměrně v celé České republice (v jižních a západních Čechách se zdá být vzácnější).
Celkové rozšíření: Evropa s výjimkou severní části.
Ohrožení: Patří ke druhům málo dotčeným (LC), česnek mědvědí pravý (Allium ursinum subsp, ursinum) navíc ještě ke druhům vyžadujícím další pozornost – dosud nedostatečně prostudované (C4b) a česnek medvědí ukrajinský (A. u. subsp. ucrainicum) ke druhům vyžadujícím další pozornost – méně ohrožené (C4a). Zákonem není chráněn.
Poznámka: V České republice se rozlišují dva poddruhy: česnek mědvědí pravý (Allium ursinum subsp, ursinum) má květní stopky papilnaté dlouhými bradavkami. Roste zejména v Čechách, zatímco česnek medvědí ukrajinský (A. u. subsp. ucrainicum) má květní stopky hladké. Roste převážně na Moravě, odtud zasahuje do severovýchodních Čech.
Využití: Rostlina má podobné obsahové látky jako česnek, jenom o mnoho slabší. Ve farmacii se používá jako střevní dezinficiens a má i bakteriální vlastnosti. Čerstvé listy mají široké využití v kuchyni.
Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.
Fotografováno v přírodní památce Hornohradský potok 10.5.2014.