Tento příspěvek byl přečten2768krát!
Přírodní památka Havránka se skládá ze dvou částí: xerotermního svahu s rozsáhlým vřesovištěm označovaném jako „Pustá vinice“ a mělkého údolí, jehož součástí je prameniště Haltýř, zarostlé svahy se skalnatým výchozem a s lokálními vřesovišti.
Přírodní památka Havránka – Pustá vinice
Jak název napovídá, je tato část chráněného území úzce spjata s pěstováním vinné révy – ta se zde pěstovala až do poloviny 20. století, kdy vinice postihla nákaza révokaze.
V současné době je na výchozech minerálně chudých břidlic druhotně vyvinuté rozsáhlé vřesoviště (as. Euphorbio cyparissiae-Callunetum), především na jižně orientovaném svahu, v menší míře také na svahu západním. Mimo vřesu obecného (Calluna vulgaris) se minoritně přidružují některé další druhy, jako zvonek okrouhlolistý (Campanula rotundifolia), hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum), jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella), jestřábník okoličnatý (Hieracium umbellatum), třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), pavinec horský (Jasione montana) nebo šťovík menší (Rumex acetosella).
V okrajových partiích svahu jsou vyvinuty (nebo spíše pod zarůstajícími křovinami přežívají) společenstva úzkolistých suchých trávníků svazu Festucion valesiaceae. Objevují se typické diagnostické druhy, jako je kostřava žlábkatá (Festuca rupicola) a kostřava walliská (Festuca valesiaca), z dalších teplomilných druhů tomka vonná (Anthoxanthum odoratum), mařinka psí (Asperula cynanchica), chrpa latnatá (Centaurea stoebe), hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum), hadinec obecný (Echium vulgare), máčka ladní (Eryngium campestre), pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias), jahodník trávnice (Fragaria viridis), smělek štíhlý (Koeleria macrantha), tolice srpovitá (Medicago falcata), ze vzácnějších druhů mochna písečná (Potentilla arenaria), ostřice nízká (Carex humilis), rozrazil klasnatý (Pseudolysimachion spicatum), silenka ušnice (Silene otites), mateřídouška panonská (Thymus pannonicus) a mateřídouška časná (Thymus praecox).
V dolní části, při hranici keřů, upomíná na zbytek štěrkopískové terasy Vltavy větší porost paličkovce šedavého (Corynephorus canescens). Z dalších druhů, které vyhledávají písčité půdy, byly zaznamenány trávnička obecná (Armeria vulgaris), pavinec horský (Jasione montana) a jetel rolní (Trifolium arvense).
Realizovaná „sanace erozních rýh“ Botanickou zahradou hl m. Prahy, která znamenala navezení ornice do nejcennějších částí chráněného území, způsobila silné zarůstání území ruderálními druhy, expanzivním ovsíkem vyvýšeným (Arrhenatherum elatius), třtinou křovištní (Calamagrostis epigejos) a také invazními druhy – pajasanem žláznatým (Ailanthus altissima). Zlikvidována tak byla i část populace chráněného křivatce českého (Gagea bohemica), který zde vytrvával desetitisíce let.
V loukách zarůstajících ovsíkem (které vystřídaly stepní trávníky), byly mimo dominantního ovsíku vyvýšeného (Arrhenatherum elatius) zaznamenány další luční druhy (Achillea millefolium agg., Cerastium arvense, Cichorium intybus, Daucus carota, Galium verum, Linaria vulgaris, Securigera varia, Silene vulgaris, Trifolium pratense), druhy sešlapávaných stanovišť (Lolium perenne, Potentilla reptans, Trifolium repens) nebo plevele a druhy ruderální (Artemisia vulgaris, Ballota nigra, Conyza canadensis, Rubus fruticosus agg., Urtica dioica).
Na cestě, která prodělala tzv. „sanaci erozních rýh“ se na navážce vyskytuje souvisle ovsík vyvýšený (Arrhenatherum elatius) a hojně také jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata). Dále byly zapsány Achillea millefolium agg., Asperula cynanchica, Centaurea jacea, Centaurea stoebe, Conyza caanadensis, Erigeron annuus agg., Festuca rupicola, Fragaria viridis, Hieracium pilosella, Leucanthemum vulgare agg., Linaria vulgaris, Medicago falcata, Potentilla argentea, Securigera varia, Setaria viridis, Trifolium arvense, Trifolium campestre, Trifolium pratense, Trifolium repens a Verbascum densiflorum.
Vlivem absence péče celé území silně zarůstá nálety dřevin a keři. Místy je častá osika (Populus tremula), bříza (Betula pendula), dále třešně (Prunus avium), jasany (Fraxinus excelsior), hlohy (Crataegus sp.), řešetláky (Rhamnus cathartica), svída (Cornus sanguinea), líska (Corylus avellana), růže (Rosa sp.), hrušně (Pyrus communis) a bez černý (Sambucus nigra).
Přírodní památka Havránka – prameniště Haltýř
Prameniště Haltýř je tvořeno několika prameny, z nichž nejsilnější byl jímán cisternou a využíván pro potřeby Trojského zámku – dnes je chráněn dřevěným přístřeškem.
V mokřadní vegetaci u prameniště se vyskytuje sítina sivá (Juncus inflexus) a vrbovka chlupatá (Epilobium hirsutum). Z dalších druhů je možné zmínit tužebník jilmový (Filipendula ulmaria), kostřavu obrovskou (Festuca gigantea), skřípinu lesní (Scirpus sylvaticus), rozrazil potoční (Veronica beccabunga) a přesličku bahenní (Equisetum palustre).
Prameniště je bohužel v současné době využíváno správcem území – Botanickou zahradou hl. m. Prahy – jako kaliště pro prasata. A to navzdory tomu, že myslivecká činnost, jakožto výstavba jakýchkoliv mysliveckých zařízení, je v přírodní památce zakázána. Spíše než s druhy, které zde byly uváděny předchozími průzkumy, se zde můžete setkat se vzcházejícím obilím nebo kukuřicí. Hojná je konopice polní (Galeopsis tetrahit) a netýkavka malokvětá (Impatiens parviflora). V centrální části rostě hojně vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), také ježatka kuří noha (Echinochloa crus-galii), lipnice roční (Poa annua), mochna plazivá (Potentilla reptans) a tořice japonská (Torilis japonica). Při kraji prameniště se začíná rozrůstat velký keř křídlatky české (Reynoutria x bohemica).
Návrší (místy skalnatý výchoz) nad prameništěm Haltýř, je z větší části zalesněný – ve stromovém patře dominují borovice lesní (Pinus sylvestris), dub letní (Quercus robur) a bříza bělokorá (Betula pendula). Na skalnatém výchozu dominuje metlička křivolaká (Avenella flexuosa). Na několika bezlesých světlinkách se objevují maloplošná vřesoviště. Mimo vřesu (Calluna vulgaris) se objevují jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella), jestřábník okoličnatý (Hieracium umbellatum), třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), skalník celokrajný (Cotoneaster integerrimus) a šťovík menší (Rumex acetosella). V severní lesnaté části dominuje lípa srdčitá (Tilia cordata) a dub zimní (Quercus petraea). Bylinné patro je chudé, tvořené prakticky pouze lipnicí hajní (Poa nemoralis) a netýkavkou malokvětou (Impatiens parviflora).
Seznam druhů nalezených v přírodní památce Havránka v roce 2011:
Acer campestre
Acer platanoides
Acer pseudoplatanus
Acer tataricum
Agrimonia eupatoria
Agrostis capillaris
Achillea millefolium agg.
Ailanthus altissima
Alliaria petiolata
Amelanchier sp.
Anthoxanthum odoratum
Arctium lappa
Arctium tomentosum
Armeria vulgaris (C4a)
Arrhenatherum elatius
Artemisia campestris
Asparagus officinalis
Asperula cynanchica
Avenella flexuosa
Avenula pratensis
Ballota nigra
Berberis vulgaris (C4a)
Berteroa incana
Betula pendula
Brachypodium pinnatum
Bromus hordeaceus
Bromus tectorum
Bupleurum falcatum
Buxus sempervirens
Calamagrostis epigejos
Calluna vulgaris
Campanula rotundifolia
Capsella bursa-pastoris
Cardaria draba
Carex hirta
Carex humilis (C4a)
Carex pendula (C4a)
Carpinus betulus
Centaurea jacea
Centaurea stoebe
Cerastium arvense
Cichorium intybus
Cirsium vulgare
Convolvulus arvensis
Conyza canadensis
Cornus sanguinea
Corylus avellana
Corynephorus canescens
Cotoneaster integerrimus (C4a)
Cotoneaster sp.
Crataegus sp.
Crepis biennis
Dactylis glomerata
Dactylis polygama
Daucus carota
Dianthus carthusianorum
Dryopteris filix-mas
Echinochloa crus-galii
Echium vulgare
Elymus caninus
Epilobium montanum
Epilobium parviflorum
Equisetum palustre
Erigeron annuus
Eryngium campestre
Euonymus europaea
Euphorbia cyparissias
Falcaria vulgaris
Fallopia convolvulus
Festuca gigantea
Festuca ovina
Festuca rupicola
Festuca valesiaca (C4a)
Filipendula ulmaria
Fragaria viridis
Fraxinus excelsior
Gagea bohemica (C2, §2)
Galeobdolon argentatum
Galeopsis tetrahit
Galium aparine
Galium mollugo agg.
Galium verum
Geranium robertianum
Geum urbanum
Hedera helix
Helleborus sp.
Helianthemum grandiflorum subsp. obscurum
Hieracium lachenalii
Hieracium murorum
Hieracium pilosella
Hieracium sabaudum
Hieracium umbellatum
Hordeum murinum
Hylotelephium maximum
Hypericum perforatum
Chaerophyllum temulum
Chelidonium majus
Impatiens parviflora
Jasione montana
Juglans regia
Juncus inflexus
Koeleria macrantha
Laburnum anagyroides
Lactuca serriola
Lapsana communis
Lepidium ruderale
Leucanthemum vulgare
Ligustrum vulgare
Linaria vulgaris
Linum catharticum
Lolium perenne
Lonicera tatarica
Lotus corniculatus
Lysimachia punctata (C2)
Mahonia aquifolium
Malus domestica
Medicago falcata
Medicago sativa
Melica transsilvanica (C4a)
Melilotus officinalis
Parthenocissus inserta
Pimpinella saxifraga
Pinus sylvestris
Plantago lanceolata
Plantago major
Poa annua
Poa compressa
Poa nemoralis
Polygonatum odoratum
Polygonum aviculare agg.
Populus tremula
Portulaca oleracea
Potentilla anserina
Potentilla arenaria (C4a)
Potentilla argentea
Potentilla reptans
Prunus avium
Prunus domestica
Prunus insititia
Prunus mahaleb
Prunus spinosa
Pseudolysimachion spicatum (C4a)
Pyrethrum parthenium
Pyrus communis
Pyrus pyraster (C4a)
Quercus petraea
Quercus robur
Quercus rubra
Reynoutria x bohemica
Rhamnus cathartica
Ribes rubrum
Robinia pseudacacia
Rosa sp.
Rubus fruticosus agg.
Rumex acetosella
Rumex obtusifolius
Sambucus nigra
Sanguisorba minor
Saponaria officinalis
Scabiosa ochroleuca
Scirpus sylvaticus
Scrophularia nodosa
Securigera varia
Sedum sexangulare
Sedum spurium
Senecio jacobaea
Seseli hippomarathrum (C3)
Setaria viridis
Silene otites (C3)
Silene vulgaris
Sisymbrium officinale
Solidago canadensis
Sonchus arvensis
Sorbus aucuparia
Stachys recta
Symphoricarpos albus
Taraxacum sect. Ruderalia
Taxus baccata
Thlaspi perfoliatum
Thymus pannonicus (C4a)
Thymus praecox (C4a)
Tilia cordata
Torilis japonica
Trifolium arvense
Trifolium campestre
Trifolium montanum
Trifolium pratense
Trifolium repens
Ulmus glabra
Ulmus laevis (C4a)
Ulmus minor (C4a)
Urtica dioica
Verbascum densiflorum
Veronica beccabunga
Veronica officinalis
Zea mays
autor textu a fotografií: Daniel Hrčka
publikováno dne 31.1.2012
Na projekt „Komplexní přírodovědný průzkum a popularizace evropsky významné lokality Havránka a Salabka“ finančně přispělo Hlavního města Praha.