Tento příspěvek byl přečten1936krát!
Slovensky: ľan tenkolistý, německy: Schmalblättriger Lein, polsky: len cienkolistny.
Čeleď: Linaceae S. F. Gray – lnovité
Popis: Vytrvalé byliny až polokeře, 20-30 cm vysoké. Lodyha přímá, případně lehce vystoupavá, oblá. Listy střídavé, jednožilné a čárkovité, 1-2 mm široké, po okraji drsně brvité. Květenství nepravidelný řídký vidlan, 8-15květý, květní stopky obvykle kratší než kalich. Kališní lístky vejčitě kopinaté, špičaté a na okraji žláznatě brvité. Korunní lístky obvejčité, 10-15 mm dlouhé, 2-2,5x delší než kališní, světle růžové nebo světle fialové, zřídka až bílé. Plodem jsou 5pouzdré zobánkaté tobolky.
Záměny: Od jiných modře nebo fialově kvetoucích lnů je pouznatelný svými žláznatě brvitými kališními lístky. Len chlupatý (Linum hirsutum) má listy i kališní lístky chlupaté a korunní lístky vždy jasně modré, delší než 2 cm.
Ekologie: Kamenité a skalní stepi, výslunné stráně a lesostepi.
Rozšíření v České a Slovenské republice: Místy roztroušeně až hojně v severozápadních Čechách a na jižní Moravě. Dále na jižním a východním Slovensku (po Kráľovský Chlmec a Kapušany).
Celkové rozšíření: Submediteránně subatlatnský druh rozšířený v jižní a jihozápadní Evropě od Francie a dále po Turecko a Kavkaz. Souvislý areál na severu končí ve středním Německu.
Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), ve stejné kategorii je chráněn zákonem (§3). Na Slovensku není chráněn zákonem a nefiguruje ani v červeném seznamu ohrožených druhů.
Charakter ohrožení: Pouze v České republice v nižší kategorii ohrožení. Pro další existenci druhu může být limitující mimo přímé stanovištní destrukce pozvolné zarůstání nebo zalesňování.
Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.
Fotografováno v přírodních památkách Stráně u Drahobuzi, dne 22.6.2010 a Bílé stráně u Štětí, dne 26.6.2010.