Tento příspěvek byl přečten1904krát!

Slovensky: ruža ovisnutá, německy: Gebirgs-Rose, polsky: róża alpejska.

Syn.: Rosa alpina L.

Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité

Rosa pendulina

Popis: Rozložitý keř, 50-200 cm vysoký, s přímými až převislými větvemi, koncové části větví zelené, žlutavé nebo světle hnědé, většinou beztrnné. Listy lichozpeřené, se 3-5 páry lístků, lístky eliptické až obvejčité, tmavě zelené, na okraji zubaté, zpravidla alespoň na rubu střední žilky chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě, vzácněji po 2-3 i více květech, kališní lístky po odkvětu vzhůru vzpřímené, korunní lístky sytě růžově červené. Šípky červené až oranžově červené, lahvicovité až kulovité. Nažky nažloutlé. Kvete v květnu až červenci.

Rosa pendulina

Rosa pendulina

Záměny: Od ostatních druhů růží ji dobře odlišují beztrnné větve a růžově červené květy.

Rosa pendulina

Ekologie: Světlé horské a podhorské lesy a jejich lemy, bučiny, suťové lesy, horské nivy, křovinaté a kamenité svahy, vlhké rokle, často roste podél horských potoků.

Rosa pendulina

Rozšíření v České a Slovenské republice: V České republice i Slovenské republice se objevuje roztroušeně až místy hojně, především v podhorských a horských oblastech, odtud sestupuje do inverzních údolí nižších poloh.

Rosa pendulina

Celkové rozšíření: Pohoří střední a jihovýchodní Evropy, Pyreneje.

Rosa pendulina

Ohrožení: Jak v České republice, tak na Slovensku není veden mezi chráněnými druhy, ani ohroženými druhy červeného seznamu.

Rosa pendulina

Rosa pendulina

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Fotografováno u Špindlerova Mlýna, dne 4.7.2006 a v Přírodní památce Zlatý potok, v katastru obce Ktiš (mezi Tisovkou a Miletínkami), dne 13.6.2013.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget