Tento příspěvek byl přečten1436krát!

Syn.: Elasmatium repens (L.) Dulac, Epipactis repens Crantz, Goodyera marginata Lindl., Neottia repens (L.) Sw., Orchiodes marginatum (Lindl.) Kuntze, Orchiodes repens (L.) Kuntze, Orchis repens (L.) Eyster ex Poir., Peramium repens Salisb., Satyrium repens L., Serapias repens (L.) Vill., Tussaca repens (L.) Raf.

Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Goodyera repens

Popis: Vytrvalá bylina s dlouze plazivým oddenkem a přezimující růžicí listů, vysoká 5-25 cm. Lodyha je přímé, listnatá, nevětvená, hustě žláznatě chlupatá. Listy jsou celistvé, lysé, bez palistů, s nápadnou síťnatou žilnatinou. Přízemní jsou vejčité, krátce řapíkaté, zelené, někdy nápadně skvrnité. Lodyžní listy jsou menší, přisedlé, úzce kopinaté, přecházející v listeny. Květenstvím je nepravidelně šroubovitě stočený klas s 10-15 květy, ty jsou podepřené listeny, jsou drobné, bělavé, vonné s nektarem, polootevřené, tři vnější plátky jsou vejčité, zvnějšku hustě chlupaté, dva vnitřní jsou menší, kopinaté, s horním vnějším vytvářejí přilbu, pysk je dvoudílný, podlouhlý. Sloupek je dovnitř zahnutý, brylky jsou žluté. Válcovitý semeník je chlupatý, překroucený. Plodem je žebernatá elipsoidní tobolka. Semena jsou četná, velmi drobná. Kvete od června do srpna.

Goodyera repens

Záměny: Zaměnitelný snad jedině za švihlík krutiklas (Spiranthes spiralis), ten má ovšem na listech žilnatinu souběžnou, nikoli zřetelně síťnatou.

Goodyera repens

Goodyera repens

Ekologie: Roste na stinných i polostinných místech v jehličnatých lesích, zvláště smrkových nebo borových, ale i v lesích smíšených, často na místech s malou pokryvností ostatních bylin, ale s hojnými mechorosty. S oblibou vytváří skupinky a může se vyskytovat hromadně.

Goodyera repens

Goodyera repens

Rozšíření v České republice: Dříve rostl roztroušeně na většině území České republiky, postupně se stal velmi vzácným, jeden čas se ho dokonce v Čechách nedařilo ověřit. V současnosti se vyskytuje stále jen vzácně, byť je zřetelně hojnější než švihlík krutiklas (Spiranthes spiralis). Je znám z jihočeských vápenců, ze Džbánu, z Moravského krasu. Druh může být přehlédnut. Příčiny úbytku nejsou zcela zřejmé, snad jsou na vině především průmyslové spady a změny v lesním hospodářství.

Goodyera repens

Celkové rozšíření: Má rozsáhlý, ale nesouvislý areál v mírném a chladném pásu na severní polokouli, roste i za polárním kruhem. Roste v Evropě, ale víceméně chybí ve Středozemí a v atlantické části Evropy, přes Ural pokračuje dále na Sibiř a Dálný východ, roste též na Kavkaze a ve střední Asii, stejně jako v Severní Americe.

Goodyera repens

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1b), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§1), na Slovensku se řadí k druhům zranitelným a je chráněn zákonem.

Goodyera repens

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno na vrchu Lišná u Rabí, v roce 2018 a u Líského na Džbánsku v roce 2007.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget