Tento příspěvek byl přečten1670krát!

Syn.: Allium acutangulum Schrad.

Čeleď: Alliaceae C. Agardh – česnekovité; Amaryllidaceae Jaume St.-Hil. – amarylkovité

Allium angulosum

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20-45 cm s málo vyvinutými cibulemi přisedajícími na vodorovný oddenek. Cibule jsou nahloučené, válcovité až úzce kuželovité, o průměru 0,5-1 cm, šupiny jsou nerozpadavé. Listy vyrůstají v počtu 4-6, čepele jsou čárkovité, 10-25 cm dlouhé, na rubu ostře kýlnaté, zřetelně přízemní. Stvol je přímý, hranatý, v horní části dvouřízně smáčklý.  Květy skládají polokulovitý mnohokvětý lichookolík o průměru 2,5-4 cm, bez pacibulek. Květní stopky jsou zhruba stejně dlouhé, toulec je 2-5cípý, blanitý, vytrvávající. Okvětí je vejcovité, okvětních lístků je šest, jsou růžově červené, vnitřní jsou delší než vnější. Tyčinky jsou zdéli nebo jen mírně delší okvětí, nitky jsou bez postranních zoubků, prašníky jsou žluté, později nachové. Plodem je vejčitá tobolka, semena jsou černá. Kvete od července do září.

Allium angulosum

Záměny: Zaměnitelný za jiné česneky, z našich původních především za česnek šerý horský (Allium senescens subsp. montanum), jež má též polokulovité květenství, ale prašníky zřetelně delší než okvětí. Záměna za česnek tuhý (Allium strictum) je málo pravděpodobná, je totiž vzácný a roste na skalních stanovištích reliktního charakteru. Má pochopitelně síťovitě rozpadavé suknice cibulí. Ostatní česneky už jsou méně podobné.

Alliun angulosum

Ekologie: Roste na slatinných a nivních loukách, na travnatých březích kanálů a příkopů, ale i  v teplomilnějších trávnících a v teplomilných doubravách, na půdách vlhkých nebo střídavě vlhkých, vysýchavých.

Allium angulosum

Rozšíření v České republice: Dříve u nás rostl roztroušeně, dnes je vzácnější, vyskytuje se především ve východním Polabí a v úvalech jižní a střední Moravy.

Alliun angulosum

Celkové rozšíření: Roste od východní Francie přes střední a východní Evropu po střední Sibiř, na jihu dosahuje do severní Itálie a na Balkán, na severu k Baltu.

Alliun angulosum

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), zákonem je chráněn jako silně ohrožený druh (§2), na Slovensku se řadí k druhům téměř ohroženým.

Allium angulosum

Alliun angulosum

Autor textu: Radim Cibulka.

Autoři fotografií: Radim Cibulka a Daniel Hrčka.

Fotografováno v oblasti Soutoku na Košárských loukách 26.8.2017, u Císařské Kuchyně v přírodní rezervaci Káraný – Hrbáčkovy tůně 22.7.2012, v národní přírodní rezervaci Libický luh na Německé louce 15.7.2012 a u Choťánek 1.7.2008 (dnes přírodní památka Louky u Choťánek).

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget