Tento příspěvek byl přečten1695krát!
Syn.: Allium acutangulum Schrad.
Čeleď: Alliaceae C. Agardh – česnekovité; Amaryllidaceae Jaume St.-Hil. – amarylkovité
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20-45 cm s málo vyvinutými cibulemi přisedajícími na vodorovný oddenek. Cibule jsou nahloučené, válcovité až úzce kuželovité, o průměru 0,5-1 cm, šupiny jsou nerozpadavé. Listy vyrůstají v počtu 4-6, čepele jsou čárkovité, 10-25 cm dlouhé, na rubu ostře kýlnaté, zřetelně přízemní. Stvol je přímý, hranatý, v horní části dvouřízně smáčklý. Květy skládají polokulovitý mnohokvětý lichookolík o průměru 2,5-4 cm, bez pacibulek. Květní stopky jsou zhruba stejně dlouhé, toulec je 2-5cípý, blanitý, vytrvávající. Okvětí je vejcovité, okvětních lístků je šest, jsou růžově červené, vnitřní jsou delší než vnější. Tyčinky jsou zdéli nebo jen mírně delší okvětí, nitky jsou bez postranních zoubků, prašníky jsou žluté, později nachové. Plodem je vejčitá tobolka, semena jsou černá. Kvete od července do září.
Záměny: Zaměnitelný za jiné česneky, z našich původních především za česnek šerý horský (Allium senescens subsp. montanum), jež má též polokulovité květenství, ale prašníky zřetelně delší než okvětí. Záměna za česnek tuhý (Allium strictum) je málo pravděpodobná, je totiž vzácný a roste na skalních stanovištích reliktního charakteru. Má pochopitelně síťovitě rozpadavé suknice cibulí. Ostatní česneky už jsou méně podobné.
Ekologie: Roste na slatinných a nivních loukách, na travnatých březích kanálů a příkopů, ale i v teplomilnějších trávnících a v teplomilných doubravách, na půdách vlhkých nebo střídavě vlhkých, vysýchavých.
Rozšíření v České republice: Dříve u nás rostl roztroušeně, dnes je vzácnější, vyskytuje se především ve východním Polabí a v úvalech jižní a střední Moravy.
Celkové rozšíření: Roste od východní Francie přes střední a východní Evropu po střední Sibiř, na jihu dosahuje do severní Itálie a na Balkán, na severu k Baltu.
Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), zákonem je chráněn jako silně ohrožený druh (§2), na Slovensku se řadí k druhům téměř ohroženým.
Autor textu: Radim Cibulka.
Autoři fotografií: Radim Cibulka a Daniel Hrčka.
Fotografováno v oblasti Soutoku na Košárských loukách 26.8.2017, u Císařské Kuchyně v přírodní rezervaci Káraný – Hrbáčkovy tůně 22.7.2012, v národní přírodní rezervaci Libický luh na Německé louce 15.7.2012 a u Choťánek 1.7.2008 (dnes přírodní památka Louky u Choťánek).